| modjo a întrebat:

Am facut sex neprotejat cu iubita mea, dar nu am ejaculat in ea...si mai avea doar 2 zile pana la ciclu.
Se poate sa fi ramasa insarcinata? Mentionez ca nu i-a venit ciclul...sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil, dar probabilitatea e destul de mica. Intrebarea se pune altfel: in cursul ultimelor doua luni, ati mai avut contact sexual neprotejat? Ca s-ar putea sa fi fost deja insarcinata de la un contact sexual anterior.

6 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Este posibil... aceasta metoda de contraceptie nu e sigura... poti practica aceasta metoda desi nu e ok numai daca prietena ta are un ciclu foarte regulat... adica mereu ii vine la fix... iar daca mereu ii vine la fix si acum nu... e foarte posibil... tot ce e de stiut ca ...la majoritatea femeilor ovulatia e intre ziua a 11 a si ziua 21 numarand din prima zi de ciclu(cel mai probabil ziua 14). iar ovulul (mai rar ovulele tongue) eliberat poate ramane activ chiar si pina la urmatorul ciclu... peste cateva zile daca nu vine ciclul se poate face testul de sarcina care se gaseste la orice farmacie si nu e scumpa... de obicei daca o femeie ramane insarcinata dupa 10 - 12 zile de la fecundatie se vede pe test daca e sau nu gravida, sau o trimiti pe prietena ta la ginecolog si el sigur o sa stie de ce nu i-a venit. sper ca v-am putut ajuta

| borsec a răspuns:

Sa intelegem de aici ca au tecut cele doua zile care mai erau pana sa-i vina ciclul, si acesta nu i-a mai venit?

| AlinaBulina a răspuns:

Sansele sunt extrem de mici sa fie insarcinata in conditiile de care spui tu. Sunt, pentru ca sanse sunt cam in orice situatie, dar nu e cazul sa va panicati. Daca La 2 saptamani dupa actul sexual respectiv, sa faca un test de sarcina, ca sa fiti siguri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori, este posibil k si in lichidul seminal sa existe "samanta", lichid ce il elimini la inceputul contactului sexual. Insa daca era cu 2 zile inante de ciclu, nu cred ca exista probleme. Georgiana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut-o cu prietena mea.virgina fiind.nu am ejaculat in ea.dar.am facut-o fara prezervativ.mentionez ca ea era in prima zi dupa ce i se terminase ciclul...si ca nu are un ciclu regulat. daca a ramas gravida.in afara de avort exista alta metoda de a scapa de?

| modjo explică:

Se poate sa aiba o intarziere a ciclului?