| ElenaCristina a întrebat:

Am glicemia 119 si am 33 de ani, inseamna ca am diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| furcu a răspuns:

Nu neaparat happy stai calma!

| remus a răspuns:

Nu ai diabet, glicemia normala 80-120, diabetul este ereditar, multa sanatate iti doresc.

| furcu a răspuns:

Nici macar nu esti hiperglicemica.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Valoarea normală este între 80 și 120!
Unde ai tu diabet?
Evită zahărul, dulciurile și grăsimile.
Folosește îndulcitor natural ( http://www.tratamente.ca/extract-stevia-indulcitor-natural-dulce-p-138.html ), mișcare fizică zilnică și debarasează-te de stres cât poți de mult!
O persoană poate fi considerată diabetică dacă după o glicemie provocată depășește valorile foarte mult.
Sănătate și mulți ani înainte!
Pa, pa.

| Eva a răspuns:

Nu ai inca diabet, esti in faza numita "stare de prediabet". Ai multa grija! e o boala urata diabetul sad

| drifter_5260 a răspuns:

Deci, problema este cand tiai luat glicemia. Dimineata pe nemancate, valorile glicemiei normale sunt intre 70-110 ( nu 80-120 ). Valorile dupa masa nu trebuie sa fie peste 140 mg/dl. Varsta nu conteaza la diabet. Si inca ceva, diabetul nu este doar ereditar, cum spune cineva pe aici. Ar trebui sa incepi un tratament cu plante pastile naturiste ( glikofit 2/zi ) plus regim de diabetici. Nu te juca cu asta, cunosc pe cineva care a fost in situatia ta si intr-un an de zile este insulinodependent ( varsta 19 ani ). Si nu vorbesc din auzite, sunt stundent la medicina si stagiar pe sectia de diabet in prezent.
Multa sanatate si tine cont de sfaturile mele.

| mymed a răspuns:

Daca la o noua determinare a glicemiei pe nemancate persista valoarea intre 100 si 125 mg/dl, inseamna ca aveti prediabet si trebuie sa faceti un test de toleranta la glucoza orala (TTGO).
http://www.mymed.ro/pre-diabetul.html