| anonim_4396 a întrebat:

Am miopie -4, 5 si -4 si am lentilele putin groase. Stiti daca pot sa le subtiez adica stiu pe cineva de la scoala care are -7 cu -8 si are lentilele foarte subtiri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, sunt diferite straturi de grosime al lentilelor, cu cat platesti mai mult cu atat pot fi subtiate mai tare.

| Dragobeta a răspuns:

Nu le subtiezi pe alea existente ci comanzi altele. Dar te avertizez ca vor fi mai scumpe.

| StalkerSoul a răspuns:

Trebuie sa comanzi altele cu indicele de refractie in cazul tau 1.67, o sa le primesti cat de subtiri se poate pentru dioptriile tale.

| missunderstoodx a răspuns:

Da poti sa le subtiezi dar trebuie sa platesti mai multi bani la mine era diferenta de 150-200 lei mi se pare