| Manaila968 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns, accidental am inghit putina apa de la piscina cu clor, ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vei pati nimic, dar pe viitor incearca sa nu mai tii gura deschisa cand esti in psicina, ca unii urineaza pe acolo si nu intra doara pa cu clor ci si urina lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

| Brizbriz a răspuns:

Daca tocmai s-a bagat clor in piscina, si tu ai inghitit imediat, atunci s-ar putea sa te doara stomacul, in cel mai rau caz

daca nu, atunci... NU ERA CLOR IN PISCINA, clorul se decateaza/evapora dupa 2-3 ore cel mult, mai ales ca se pun niste cantitati infime, dare doar omoara organismele unicelulare din apa, insa abia miroase, tocmai pentru ca unii pot sa inghita, dar mai ales, in cantitati mari, poate sa iti faca rau direct prin piele

dovada e ca o piscina in care s-a pus clor, dupa 2-3 zile tot face alge, cu tot clorul, si trebuie ori filtrata si pus alt clor, ori inlocuita
sau pune niste apa de la chiuveta intr-o sticla, inchide-o bine, lasa-o 2-3 luni... sa vezi ce pute dupa aia, oricat de bine ai fi inchis-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic fiindcă nu ți se întâmplă nimic

| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu e nici o problemă. Clorul e pus în apă pentru a omorî bacteriile. Deci bacterii nu ai înghițit. Concentrația de clor într-o gură de apă e atât de mică, încât nu te afectează deloc. Și apa de la chiuvetă are clor.
Meri liniștit, n-ai nicio problemă.

| gigite a răspuns:

Sa scuipi numai clor'ura!

| StripperRaoul a răspuns:

Nimic ce sa faci si eu inghit zilnic

| Flavyuseduard a răspuns:

N ai treaba, alții înghit de sete (glumesc), asa e la strand, mai iei câte o gura ))

| andradaaa12 a răspuns:

Pai nu pățești nimic, cata apa cu clor nu am înghit la piscina, haha