| EuDuDa a întrebat:

Am nevoie de un raspuns urgent daca am Scolioza am voie sa fac sportul? Funda+vot si ce mai vreti voi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ađııa a răspuns:

Nu prea ai voie...Tre sa faci gimnastica speciala pentru scolioza. Poti sa-i spui profului/profei sa te lase sa faci gimnastica si sa-ti puna nota. Gimnastica...ma refer cu mingea medicinala, cu batul sau pe saltea. happy

10 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Nici decum ...scolioza este o afectiune a coloanei si va trebui sa faci doar exercitii recomandate de medicul specialist!
Mergi la medicul de familie si el te va lamuri cel mai bine in privinta asta!

| ioana1704 a răspuns:

Trebuie sa faci gimnastica medicala!

| Leocerba a răspuns:

Nu ai voie sa faci multe dintre miscarile cerute la ora de sport,ai voie sa faci(chiar trebuie) anumite exercitii pentru intarirea muschilor spatelui,pieptului,etc.(e vorba despre inot, lucru cu mingea aia elastica de aerobic, gimnastica la spalier).
Cunosc pe cineva cu scolioza care are scutire totala pentru sport.Dar merge regulat la gimnastica medicala si masaj.Nu-i de gluma.

| Leocerba a răspuns:

Stii,atunci cand coloana vertebrala are o deviatie severa, defomarea oarecum imperceptibila( pentru un ochi neformat)a coastelor poate reduce cantitatea de aer din plamani si inima trebuie sa faca un efort suplimentar pentru a pompa sange in plamanii comprimati. In timp, aceasta poate duce la aparitia insuficientei cardiace.
De aia zic, nu-i de gluma! dar se poate trata. Uite, o pustoaica de 15 ani, prietena de-a fiicei mele, a facut timp de 1 an de 2 ori/saptamana masaj medical si de 5 ori/saptamana gimnastica medicala si crede-ma, e uimitor ce i s-a imbunatatit pozitia coloanei vertebrale.

| alexutza003 a răspuns:

Ai voie sa faci doar gimnastica medicala

Răspuns utilizator avertizat
| EuDuDa explică:

Multumesc tuturor dar nu prea cred ca o sa ma inteleaga deoarece...el la fiecare ora pune absenta celui care nu face sportull sau nu are treningul pe elsad.ma doare spatele de nu mai pot am fost aseara a doctor in fine am probleme si cu tensinuea are vreo legatura?big griniar coloana mea vertebrala este data spre dreapta si cred ca nu stiu cred ca m-am nascut cu ea deoare ce si mama are si sora mea, la fel si cu anemia...mai pe scurt eu sunt nascuta la 7 luni si am cateva problemestraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sportul n-a omorât niciodată pe nimeni! În funcție de gravitatea cazului, kinetoterapeutul(sau ăla cu care faci gimnastica medicală, care e obligatorie și necesară!) îți poate spune dacă îți agravezi și mai mult situația practicând un anumit sport sau chiar și activitățile de la banala oră de educație fizică din școală. Medicul de familie ți-ar putea da o scutire pentru asta. În primul rând ai grijă să menții numai poziții corecte în bancă, la școală, la birou, acasă, la PC ș.a.m.d. Gimnastica medicală și poziția corectă(să te controlezi să stai cât mai drept) reprezintă o prioritate! Dar eu îți recomand să mergi și pe la ora de sport! Discuți cu profesorul problema ta și-i spui să te lase să faci doar anumite exerciții, gen: baschet/aruncat la coș, gimnastică(în special la spalier niște întinderi). Eu zic că nu e o decizie prea înțeleaptă de a renunța la ora de sport din școală. Mișcarea în acest moment îți trebuie tot mai mult! Ce preferi? Să rămâi în sala de clasă cu mp3-ul pe urechi? Crede-mă că pentru unii profesori de sport contează să fii măcar prezent la ora lor, chiar și dacă nu ești prea activ.
M-am confruntat și eu când eram de vârsta ta cu scolioza, dar dădeam pe la orele de sport. Ce-i drept poate n-aveam un caz la fel ca al tău. Nu simțeam nicio durere. Știi, tot la ora de sport sau când vin ăia cu controlul medical(practic tot în școală) te descoperă că ai coloana strâmbă.
În ziua de azi eu sunt bine, probabil nu perfect, dar aproape orice om are coloana puțin strâmbă la vreo maxim 10 grade, din cauza că foarte mulți în ziua de azi stau/umblă cocoșați. Eu dau vina doar pe minister! Din cauza că-i forțează pe ăia mici din ciclul primar să-și care casa în spinare. Dacă n-ar mai căra inconștienți atâtea cărți poate nu s-ar mai înfrunta vreunul cu scolioza! Căratul unui ghiozdan greu în spate pentru fizicul respectivului e probabil cel mai mare cauzator/declanșator al strâmbării coloanei.

| Minnie_7097 a răspuns:

Am avut si eu scolioza si nu am facut ora de sport, poti vorbi cu profa sa faci exercitiile recomandate de medic la ora nu cred ca este impotriva, dar asa nu este recomandat sa faci efort prea mare :*

| misskoto24 a răspuns:

Dap, ai voie si eu am si doctorul a zis ca am voie. In afara de basket totul e ok