| Ruxy_3928 a întrebat:

Am niste pete maro pe ochi pe partea alba si nu stiu cum sa scap de ele ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cosmina05 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic.nu e bine sa te iei dupa ceea ce zice unu si altul

5 răspunsuri:
| Ruxy_3928 explică:

Da dar din cate stiu toti care au fost la medic au primit acelasi raspuns " nu e nimic grav "

| Ruxy_3928 explică:

Dar vor disparea?

| Ruxy_3928 explică:

Nu stiu ce so int dar nu mai am pete deloc laughing)))) mersi orkm de sfaturi :*

| Alexandra_3922 a răspuns:

Nu cred ca poti scapa de ele...nu e nimic grav, este de la curent, dar tin cam mult timp!

| Marius_3789 a răspuns:

Hero member

Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 3371Re: pete maro in ochiiS-ar putea sa ai probleme cu ficatul... Cel mai bine dai o fuga pana la medicul de familie si el va sti unde sa te indrume

petele maronii de la nivelul ochiului sunt o condiţie cosmetice similare cu pistrui. Pete maro sunt de obicei inofensive si nedureroase, deşi pete care apar brusc, schimbare a formei sau dimensiune sau care însoţesc probleme de vedere ar trebui să fie examinat de un medic.
pete Brown în ochii sunt zone de pigment pe alba a ochiului. Albe a ochiului este o membrana subtire pe globul ocular, numita sclera. Exteriorul a sclerei este în mod normal, neted şi alb

petele maronii de pe alba a ochiului sunt cauzate de melatonină, aceeaşi substanţă care provoacă pistrui şi aluniţe pe piele. Brown spots on the eyes can occur at any time, and can increase in number, but do not fade or disappear once they have appeared. petele maronii de pe ochi pot apărea în orice moment, şi poate creşte la număr, dar nu se estompeze sau dispar odată ce acestea au apărut.

petele maronii de pe ochi nu poate fi vindecată sau eliminate. To prevent more brown spots from appearing, wear a wide-brimmed hat and sunglasses to protect the eyes from sunlight. Pentru a preveni mai multe pete maro de la apariţia, purta o pălărie cu boruri largi si ochelari de soare pentru a proteja ochii de la lumina soarelui

Dacă pete maro pe ochi apar în legătură cu probleme de vedere, sau în cazul în care modificarea în dimensiune sau forma, consultaţi un oftalmolog - un medic specializat în boli şi tratament al ochiului