| mani a întrebat:

Am o prietena care are un baietel de 6 ani. A avut ficatul marit iar tesutul ficatului ere rigid (tare), a luat tratament prescris de medicul care la internat si acum medicul spune ca nu mai are nimic la ficat. I sau facut tot felul de analize si au iesit bune insa tgo si tgp sunt mereu 300 au fost si 1000 si nu manca nimic. In urma unui tratament naturist pe baza de aloe vera mananca dar nu poate alerga ca un copil normal, cade pur si simplu din picioare fara insa sa il doara ceva sau sa ameteasca, pur si simplu nu simte nimic.Medicii la care au fost cu el spun ca e bine ca nu doarme tot timpul pentru ca la analizele astea ar trebui sa doarma non stop, insa nu stiu de ce nu scad niciodata mai ales daca celelalte analize ii ies bune si calciu si magneziu si cele de hepetita, toate in afara bineinteles de tgo si tgp. Aceste analize pot iesi negative si datorita stresului sau vreunei probleme psihice desi nu are descoperita niciuna, e un copil normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa aduca copilul la Bucuresti la Institutul de Boli Infectioase "Prof. Dr. Matei Bals" pentru o biopsie hepatica cat inca nu e prea tarziu si ficatul nu e afectat ireversibil.

| dy a răspuns:

Nu, faptul ca are transaminazele crescute(tgo si tgp), inseamna ca problema hepatica nu s-a rezolvat, ci doar ameliorat! Si faptul ca are transaminazele crescute, inseamna ca exista necroza hepatica, deci trebuie sa caute in continuare cauza. Daca medicul a spus ca nu mai are nimic la ficat, a mintit! Schimbati medicul! Are analize si la varste mai mici? Cum erau? Bilirubina cum e? Probele de coagulare? Colesterol? Santeti din Bucuresti? Duceti copilul la o clinica Universitara mare, nu e exclus sa aiba un sindrom congenital sau o malformatie a cailor biliare, nu va jucati! Sanatate multa micutului si, te rog sa ma tii la curent! Bye!

| eni a răspuns:

De unde sunteti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tomografie urgent s-ar putea sa fie un blocaj undeva, nu va jucati, e prea mic sa riscati.

| okyo a răspuns:

V-as recomanda sa incercati analize de sange mai complexe, dintre cele care sunt mai rar executate la noi in tara (din lipsa de reactivi sau din lipsa de metode), dar se pot face in Franta la laboratoarele Merieux Biomnis www.biomnis.com si recoltate la unul din laboratoarele lor agreate din Bucuresti. Pentru sugestii le puteti scrie lor chiar si in limba romana si va vor indruma catre laboratoarele lor agreate. Succes.