| ΔH a întrebat:

Am o rana, si as vrea sa se vindece mai repede.
O curat de vreo 4-5 ori pe zi cu apa oxigenata.

Luni seara, dupa ce-am pus de 2 ori apa oxigenata, s-a inmuiat foarte mult, si s-a rupt coaja.

Intrebare: Cand se vindeca mai repede?
Atunci cand o las asa cum este, sau daca-i rup coaja inmuiata de apa oxigenata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rana se curata o singura data cu apa oxigenata, cand e proaspata. Dupa aceea nu se mai foloseste in nici un caz apa oxigenata fiindca impiedica vindecarea. Indeparteaza coaja, ea va cadea oricum. In mod normal, ea ajuta la vindecare, dar o data ce ai inmuiat-o cu apa oxigenata, e compromisa. Nu mai pune apa oxigenata pe rana, o sa se vindece la Sfantul Asteapta. Foloseste mai degraba betadina sau rivanol.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu trebuie sa o cureti decat o data pe zi, daca tot inmoi crusta, se va vindeca foarte greu. Cand esti acasa, lasa plaga la aer, nu o mai pansa, se va usca mult mai repede iar crusta care se formeaza nu trebuie sa o indepartezi in nici un fel, va cadea ea singura cand rana va fi vindecata. Eu nu te sfatuiesc sa pui prafuri pe rana decat daca incepe sa se infecteze, altfel nu, decat dezinfectie o data pe zi.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Rana este bine sa se vindece se jos in sus.Lasa-i coaja ca se va vindeca ea de la sine, daca ai dezinfectat-o bine!

| Arthur a răspuns:

Spală rana cu apa oxigenată iar apoi presară deasupra praf de sulfamidă. Bandajează şi va trece foarte repede.

| craniul a răspuns:

Am fost si eu in cazul tau, doar ca avea o coaja mare pe mana de ziceai ca sunt mutant, se rupea mereu, ce sa zic... dar era groasa rau si mare si se vindeca cu timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai grija ce fel de produse folosesesti. Daca ai o piele sensibila n-o sa scapi asa usor. Daca rana a survenit in urma arsurilor sau lovirii este bine sa o pansezi si sa o lasi o vreme pentru ca epiderma sa se regenereze. Daca continui sa o rupi o sa ramai cu cicatrice.