| zizi000 a întrebat:

Am omoplatii "deranjati". Adica cel drapt e normal si cel stang e mai sus. Ambii omoplati sunt vizibili, mai ales cel deplasat si nu sunt slaba.straight face De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai scolioza si din moment ce e asa de vizibil ca unul din omoplati e mai sus, inseamna ca deviatia coloanei tale e mare. Dupa sarbatori, mergi la un medic ortoped, nu lasa netratata coloana fiindca curbura patologica se va accentua si vei ajunge la operatie. Multa sanatate si An nou fericit!

| Parmalat a răspuns:

De la cate carti ai carat in spate din clasa intai si pana acum.
Si eu patisem ceva asemanator, ajunsesem sa merg cocosat pe strada din cauza ghiozdanului. In clasa a 10-a cand mi-am dat seama ce se intampla am renuntat si am inceput sa ma duc la scoala cu un pix si cateva foi de hartie. Iar daca ma intreba cineva ii spuneam exact asta - am probleme cu coloana si nu pot sa car greutati.
Iti recomand sa faci la fel, esti inca in crestere si problema se poate rezolva.

| Essence a răspuns:

Sincer, eu nu iti pot spune un motiv de care sa fiu total sigura.
cel mai bine ai consulta un medic, iti va spune cu certitudine ce problema ai, si va gasi cu siguranta o rezolvare a problemei tale.
deci, du-te cu incredere la un doctor.

take care.

| BlogVitaClub a răspuns:

Iti recomand sa incepi un program de exercitii fizice, insa sub indrumarea unui antrenor personal.
Uite, aici www.blog.vitaclub.ro gasesti niste exercitii care te-ar putea ajuta. Sanatate