| Mihaela_2645 a întrebat:

Am si eu o prietena care are fibrom uterin.Stiti cumva daca este vreo statiune balneo-climaterica recomandata pentru tratarea fibromului uterin? Medicul i-a recomandat operatia, dar ar vrea sa incerce si alte cai de tratare.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| manna a răspuns:

Buna! nu sunt tocmai la curent cu statiunile, dar stiu sigur ca aceasta maladie este foarte recend in atentiamedicilor, e ceva mai noua in manifestarea ei, deci nu stiu cit de eficiente si corecte sunt procedurile in statiunile balneare, insa iti pot recomanda : http://www.sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/fibromul-uterin_1112 aici vezi in ce cauze e bine interventia chirurgicala, cite metode de interventii sunt, si chiar ce tip de intreventie e binevenita in scopul pastrarii fertilitatii. sper sa te ajute si multa sanatate tie si tuturor celor dragi!

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Din pacate, nu prea exista tratament balnear pentru fibromul uterin, acesta isi stopeaza cresterea la menopauza, cand scade drastic cantitatea de estrogeni. Se face in centrele universitare o operatie laparoscopica numita embolizare, prin care se obstrueaza vasele care iriga fibromul si se pastreaza uterul intreg. Dar asta depinde de cat e de mare tumora.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu prea se resorb aceste fibroame pe cale naturala, decat pe la menopauza! Asa ca tot "zeama de cutit" o paste!
Eu am gasit pe net niste alternative:
http://www.topsanatate.ro/......26891.html
http://www.sanatateanaturista.com/......om-uterin/
http://www.terapii-naturiste.com/......uterin.htm

| elvisedy a răspuns:

Exista si alte solutii decat operatia cu randament maxim-elvisedy

| DRAGONREX a răspuns:

Incearca sa cauti pe net "cojoterapie"
La unii a dat roade ...cu alte probleme. daca nu gasesti lasa mesaj si iti dau numar de telefon