| byby_5996 a întrebat:

Am si eu o problema...Am o scurgere alba urat mirositoare de ceva vreme. Nu am usturimi la urinare si nici durere in timpul actului sexual, dar ma deranjeaza foarte tare acea scurgere! Ce sa fac ca sa scap? Dar as prefera fara sa ma prezint la ginecologsad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o infectie, fie candidoza, fie blenoragie, fie trichomoniaza, fie chlamidioza. Vei scapa numai cabd vei merge la ginecolog, iti va recolta din secretie si iti va da tratament in consecinta. Trebuie sa stii ca in fiecare zi infectia se agraveaza si este din ce in ce mai greu de tratat, vindecarea facandu-se cu sechele din ce in ce mai serioase. In definitiv, e alegerea ta, nu te poate forta nimeni sa duci o viata normala.

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

De la o secretie din asta patologica, netratata, poti sa devii chiar sterila( sa nu mai poti avea copii), dar asta e cea mai putin grava treaba. In timp, acea secretie erodeaza mucoasa colului uterin, vei face rana pe col, care este pasibila in orice moment sa se malignizeze.Romaneste spus, poti face cancer de col uterin. Du-te la un ginecolog, iti va indica analize de secretie si, fiindca ai viata sexuala, un examen Papanicolau.In urma rezultatelor, ginecologul iti va prescrie tratamentul cel mai potrivit.

| rosto a răspuns:

Chiar nu se poate fara sa te prezinti la ginecolog. este o problema care se poate agrava daca nu este tratata corespunzator. si as ruga pe toti care raspund sa nu vina cu solutii babesti sau cu ce le-a dat lor medicul ginecolog pentru ca nu este de gluma cu astea.

| foxi a răspuns:

E nevoie de lama! Nu te juca! Se poate agrava!

| danco a răspuns:

Ai vreo infectie, vreo candida, ceva. Doctorul iti da tratament, nu noi pe site.

Alte răspunsuri
Răspuns utilizator avertizat
| SentimenteColorate a răspuns:

Mergi la un doctor sa fii bine.

Alte răspunsuri
| MmarinaMadalina a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema dar eu nu mi am inceput viata sexuala.Mama mi-a spus ca e o infectie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur e o ciuperca(candida), daca nu vrei sa mergi la ginecolog, du-te la farmacie, si ia-ti niste ovule, intreaba farmacista, insa si partenerul tau trebuie sa se trateze, chiar daca la barbati nu se manifesta nicicum, si el trebuie sa bea ceva medicamente, cel mai bine intreaba ceva medic...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e cum spun ceilalti, e mai bine sa mergi la ginecolog, nu este rau de loc te asigur, bolile sunt diferite dar cu simptome asemanatoere si nu e bine sa te iei dupa bolile altora si sa faci tratamentul lor dar ca sa te protejezi de bacterii si sa scapi si de miros si scurgeri abundente iti recomand gelul intim SEBAMED ph 3. 8, eu de la a doua spalare nu am mai avut probleme cu scurgerile si mirosul, gelul mi la recomandat ginecologul pentru ca este foarte bun si este antibacterian dar mai bine citesti tu despre el: http://www.sfatulmedicului.ro/......inina_5131