| DBlack a întrebat:

Am si eu o simpla intrebare pentru cunoscatori.

Cand ai toxiinfectie alimentara ai voie sa mananci cartofi prajiti?
Doctorul mi-a dat o lista destul de lunga cu anumite chestii care n-am voie sa le mananc, dar asta n-a mentionat.
Nu de alta da am o pofta!

Rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. daca ai o toxiinfectie alimentara, cel putin 3 saptamani nu ai voie sa mananci nimic prajit. Cartofi poti manca, cam dupa o saptamana (nu in plina toxiinfectie, caci fermenteaza), dar numai copti sau fierti.

mariana
| mariana a răspuns:

Cartofi prajiti nu ai voie, dar poti sa mananci cartofi natur sau copti in cuptor, legume fierte in abur ca de exemplu, morcovi, supe de legume( supa de cane nu este indicata decat dupa ce iti vei reveni.
Poti sa mananci orez facut pilaf cu masline ori cu ciuperci, iar dupa o saptamana poti manca si carne de pui, fiarta ori fripta la gratar, iaurt ori sana sau lapte acru facut in casa.
Multa sanatate si rabdare pana organsimul tau va depasi toxi-infectia alimentara pe care ai avut-o.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic nu ar trebui o perioada sa mananci chestii prajite si greu de digerat precum cartofii prajiti

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai voie să mănânci cartofi prăjiţi!
Trebuie să mănânci mâncăruri "uşoare".

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
La toxiinfectie alimentara nu sunt recomandati cartofii prajiti.
http://www.click.ro/......58358.html
Sanatate multa!
Te pup!