| anonim_4396 a întrebat:

Am sifilis, oare se poate vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se vindeca, dar trebuie sa urmezi tratamentul intocmai cum ti-a fost prescris si sa anunti sa se testeze toti/toate partenerii, partenerele sexuale precum si partenerii lor si partenerii partenerilor lor, etc.

10 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, in primul rand trebuie sa mergi de urgenta la doctor, se trateaza dar trebuie urmati si anumiti pasi pentru a trece peste asta.La terminarea tratamentului se recomanda un nou control medical.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Da se poate vindeca SAU NU, DEPINDE NUMAI DE TINE. Sifilisul se poate trata mai usor (daca mergi si incepi foarte repede un tratament )sau mai greu sau deloc(daca amani momentul de a merge la un medic dermatolog venerolog si de a te lua in evidenta). Serios iti spun ca e o boala destul de serioasa dar traind in acest secol, se poate vindeca.
Am o prietena care a contactat de la un fost prieten de-al ei Sifilis si era destul de speriata. Stiu ca tratamentul era injectabil (nu stiu daca lua si pe cale orala ceva). Facea Moldamin dar avea o schema de tratament. A facut Moldamin ori 6 luni, ori un an. Faza este ca daca boala este la inceput, cu atat mai putine injectii se fac. Daca nu facea o injectie sau 2, stiu ca lua tratamentul de la inceput. E destul de periculoasa boala tinand cont ca o poate lua orice partenera sau partener cu care te culci. Se fac analizele sanguine si in sange apar niste cruciulite (depinde de gravitatea bolii. Cu cat apar mai multe cruciulite, cu atat e mai avansata boala). Analize stiu ca se fac pe toata perioada tratamentului ca sa se vada daca s-au negativat plusurile din sange. Multa bafta si sanatate maxima!

Bula
| Bula a răspuns:

SIFILIS este o boala venerica foarte grava si poate fi mortala in lipsa unui tratament adecvat!
Are 3 faze: in primele doua se poate vindeca, dar daca se intarzie - tot mai greu! In ultima faza incep sa se deprinda bucati de carne de pe corp, deformari (chiar si pe fata), deces.
Tratamentul sifilisului se face GRATUIT, la dermatologie, in cadrul unui departament pentru boli venerice, cu antibiotice.
Pana la vindecarea completa (constatata in laborator) ESTE INTERZIS orice contact sexual, iar TRATAMENTUL MEDICAL este OBLIGATORIU!
In caz contrar fiind considerat CRIMA!
Deci: URGENT LA MEDIC, LA TRATAMENT!

Alte răspunsuri
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da, se poate vindeca. Pentru asta trebuie sa mergi la medic si sa urmezi tratamentul.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sifilisu se descopera la analizele de sange?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oare in cat timp se poate vindeca? 1 an 2... 3, 4, 5?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da sunt tratamente pentru aceasta boala. Dar de cand ai sifilis?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te-ai sarutat cu un baiat care are sifilis dar se trateaza este mare riscul de infectie? Raspundeti-mi, va rog...