Abh
| Abh a întrebat:

Anorexia ucide! Ce parere aveti? http://www.realitatea.net/......87267.html

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HoneyBooBoo a răspuns:

Din păcate tot mai multe sunt cazuri de genul, pentru că oamenii sunt compensaţi de aspectul lor şi ajung să fie anorexici. sad
Ce înseamnă pentru mine anorexia?!
O manifestare a corpului care nu mai suportă să fie doar o plasă goală care nu mai are sens. Mă sperie doar gândul că şi eu aş putea cădea într-o plasă din asta, aşa cum l-i se întâmplă manechinelor care se sacrifică pentru ce?! Pentru a fi doar slabe... anorexice! Acum că am văzut acest articol mă simt puţin neajutorată, pentru că am momente în care mă confrunt cu corpul meu. Sper doar că lumea să-şi deschidă ochii înainte ca totul să fie prea târziu!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Anorexia este o boală care mai toate fetele care vor să fie slabe sunt la un pas să o facă!
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Socant si trist...

| OanaG a răspuns:

Era piele si os, doamne 30 de kg la 1. 75, si da in strainatate asa se cere, se vrea fotomodele slabe, daca imi amintesc bine si un model de la noi din tara [Madalina Draghici] a fost in New York la un casting si cei de acolo i-a zis sa vina dupa ce da jos vreo 5-6 kg. Deci? Si pentru ce? Sa le prezinte hainele? Sa moara din cauza unor designeri care le vor scobitori. Fara minte.

Un an nou cat mai bun, desi la situatia din tara ma indoiesc ca va fi bun... oricum!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu cred că mai poţi avea o părere. Chiar că sunt imagini şocante. Baftă!

| Abcfunny a răspuns:

Doamne, si cand ma gandesc ca prietena mea se prefacea ca e anorexica[era una dintre actritele iei anorexica si vroia sa o imite]
Acum nu imi mai fac complexe cand pun 2 kg pe minelaughing

| myky2507 a răspuns:

Da asa se pare.Anorexia este o tulburare psihiatrica, din categoria tulburarilor alimentare, caracterizata printr-o reducere anormala a greutatii corpului, si printr-o deformare a imaginii propriului corp cu teama prevalenta, persistenta de ingrasare.Persoanele suferind de anorexia nervoasă își limitează greutatea corpului prin abținerea voluntară îndelungată de a se hrăni (infometare sau post voluntar) (anorexia nervoasă de tip restrictiv) și prin alte metode - ca de pildă abuzul de purgative, clisme, și diuretice, folosirea de substanțe anorectigene, și excesul de exerciții fizice (anorexia nervoasă de tip eliminator, purgativ). Boala afectează mai ales tinerele adolescente, însă 10 % din cazuri apar la tineri de sex masculin. Dca nu se trateaza la timp, anorexia te ucide... putin cate putin.

| stiiix a răspuns:

Imi pare rau pentru ea, pentru ca era o femeie frumoasa care trebuia sa aiba sprijinul cuiva, in a invata sa-si iubeasca corpul.
E pacat ca tot mai multe fete in ziua de azi, adolescente de varsta mea ajung sa moara din cauza acestei tulburari psihice.
Am 15 ani, sunt destul de plinuta, dar niciodata nu mi-as dori sa ajung ca ele de dragul carierei(in cazul lor cea de model). Ma intrista faptul ca atatea fete isi detesta corpul si incerc sa faca tot felul de lucruri pentru a si-l modifica.
La fel cum discutam zilele trecute cu o femeie mult mai in varsta ca mine, care a avut dorinta de a fi asa de slaba ca fetele alea ar trebui sa incepem o revolutia prin care sa ne exprimam iubirea fata de noi, de cum aratam si sa nu ne mai fie impuse atatea tipare a cum ar trebui sa aratam.
happy

| MenCool a răspuns:

25 de kglaughing waw atata are varumiu de 5 ani...