| Surpriseless a întrebat:

Ar trebui sa merg la psiholog?

Am 24 de ani, NU am nici un prieten, nu ies din casa decat la munca si cumparaturi.
Ultima data am fost in oras "la o bere" acum 2 ani.
La locul de munca sunt inconjurat de sute de oameni, cu care mai schimb cateva vorbe, dar dupa munca nu tin legatura cu nimeni. cu prietenii din copilarie de asemenea am intrerupt legatura...
In copilarie nu aveam voie sa ies din casa decat la scoala, am avut in total 3 prieteni in toata copilaria mea, din care cu 1 singur ma jucam mai des(dar numa in vacanta de vara)
La scoala colegii isi bateau joc de mine, din cauza ca nu ma puteam integra intre ei, nu stiam despre ce sa vorbesc in afara de teme, pe deasupra eram si grasut.
La liceu la fel, am gatat liceul fara sa vorbesc cu jumate din clasa,numai ne salutam si atat. simteam ca am MOTIVE sa fiu rusinat, si mai bine ma inchideam in mine, imi era rusine,frica si sa deschid gura si sa ii salut
Pe deasupra am si o gramada de probleme de familie, absurditati problema baniilor este iar o tema taboo, traiesc in conditii modeste pe cand avem Case, pamanturi, bani in banca (toate blocate din cauza certurilor din familie) de o valoare pe care altii in 3 vieti de nu le-ar putea aduna.

Acuma realizez ca nu e bine ce fac,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problemele pe care le ai sunt de natura psiho-emotionala, este recomandat sa te vada un specialist.

| Dumbi a răspuns:

Poti sa te duci la un psiholog. Eu cred ca ar trebui sa fi un pic mai infipt, adica sa numai fii asa de rusinos, si eu am fost mai rusinos cu fetele, dar m-am acomodat cu ideea ca nu are ce sa mi se intample, si ma indrept in directia buna. Incearca sa iti suni prietenii vechi, sa ii mai intrebi ce mai fac, cum mai e viata lor. De asemenea sunt vecini din bloc/de langa casa ta, ar trebui sa ii cunosti si tu, sa mai schimbati o vorba, o sa ai nevoie de un lucru si poti sa il umpruti de la ei sau viceversa. Copii din ziua de azi sunt mult mai rai, inainte erau mai ok, acum daca iti iese un cos pe fata sau ai un defect rad de tine… Incearca sa nu ii bagi in seama, acei oameni te-au afectat pe tine, d-aia numai ai niciun prieten.
Iti recomand o vacanta, o sa te ajute.