| Mogiojojo a întrebat:

Are ceva daca am inghitit albastru de metilen cand pe sticla scrie pentru uz extern? Adica de ce ar scrie 'pentru uz extern' cand stiu ca se foloseste mai mult pentru uz intern? Adica are cumva o formula diferita pentru uz intern si alta pentru uz extern?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Stefan_Bogdan_1998_hL4f a răspuns:

Daca nu mori, esti ok... happy

dar sincer sa fiu, nici eu nu prea stiu ce sa zic...

| darrio2007 a răspuns:

Pentru uz intern sunt pastilele, de exemplu. Tu de ce ai inghitit? Trebuia sa scuipi. Uite asa te cari, dintr-o prostie.

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa faci probleme de stomac grave
cu albastrul de metilen se face badijonare in gat, asta inseamna un bat (de marimea unui creion) pe care se infasoara vata, dupa care se inmoaie in albastru de metilen si apoi se maseaza in gat
in cel mai rau caz poti sa pui cateva picaturi pe limba, in ideea ca inghititul si saliva vor conduce incet incet metilenul pe gat

insa ia faringosept sau septolete omni (care sunt mult mai bune) decat masocheala cu badijonare sau limba albastra

| Furnicuta000 a răspuns (pentru darrio2007):

Si rujul e pentru uz extern si toate femeile mananca ruj.
Nu a inghitit toata sticla ca sa i se faca rau. Uita-te pe net, gasesti articole in care scrie ca se poate folosi si intern atata timp cat e o cantitate mica.

| Patronu1 a răspuns:

Ma bucur sa aud ca nu sunt singuru care bea spirt? Lăsând gluma deoparte, tu fugi repede pana la doctor ca bine nu are cum sa fie. Nu vreau sa te sperii dar am mai multa încredere în părerea unui doctor care te poate consulta decât în cea a unor oameni de pe TPU. Bafta!

| lorena1gianinak a răspuns:

Din câte știu eu pentru uz intern sunt pastilele. Dacă scrie "uz extern" e clar ca nu trebuia sa înghiți. Câta cantitate de albastru de metilen ai înghițit? Și de ce? Dacă te simți rău, chiar și o mica durere de ceva mergi la doctor. Multa sănătate!

| Celcestietot a răspuns:

Nasol. Cred ca o sa ajungi ca unul dintre ei in curand :(...

https://www.google.ro/......ps?/search

| Mogiojojo explică:

Bai oameni chestia asta se si inghite doar ca pe sticla pe care am cumparat-o de la farmacie scrie pentru un extern. Ei stiu de ce. Nu ma simt rau absolut deloc si o sa mai iau.

| sierra1 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Poftă mare sau hai să trăiești!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu pățesti nimic deoarece albastrul de metil se poate folosii si ca uz intern, de exemplu durere in gît si amigdale umflate, i ei o lingurita de zahar pe care pui cîteva picaturi din albastru de mertil il inghiti cu un pahar de apă si te vindeci, trece durerea in gît, albastru de metil il pot lua si copii cu varste peste 2 ani, cît si adultii. Deci stai linistit ca nu mori, mai scapi de microbi, de răceli. Sănătate multă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si se foloseste ca uz extern deoarece are proprietati antibacteriene, vindeca ranile usoare., zgîrieturile.

| Donsavas a răspuns:

Stai linistit omule, nu este otravă.