| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva dacă beau extrem de multa apa? Chestia e ca și organismul îmi cere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este bine daca bei multa apa (organismul cere si numai daca il fortezi este rau) dar daca depasesti 4 litri este un semn de intrebare si ar trebui mers la medicul de familie.

| Bondarel99 a răspuns:

Apa e buna, dar nu in exces. Exista intoxicatie cu apa, dar pentru asta ar trebui sa bei foarte multa, gen 10 litri.
Vezi ca sunt niste site-uri unde scrii greutatea, inaltimea, ce stil de viata ai, iar ele iti calculeaza cata apa trebuie sa bei. Incearca sa respecti limita aia sau sa nu o depasesti cu mai mult de 0, 5-1 L

| JustForFewSeconds a răspuns:

E foarte cald afara, poate elimini transpirând si te deshidratezi repede. De asta iti cere organismul. Sau poate ca mananci foarte sărat, iar organismul pentru a elimina sodiul in execes prin urina, cere mai multa apa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum se bea apa.
Înainte de masă cu 30 de minute.
La 1- 1, 5 ore după masă.
În timpul mesei o înghițitură, 2, ca să alunece mâncarea pe gât, să nu facă dop.
Apă se bea atât încât.
Urina să devină incoloră și fără miros sau cu un miros slab.
Desigur, acesta este un ideal, dar poți tinde spre el.
Dar, o sete continuă poate să te pună pe gânduri.
Astfel o analiză de glicemie pentru a vedea dacă nu cumva ai diabet zaharat și nu știi.

| Plato a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "extrem de multa".
Prea multa apa ingerata intr-un timp scurt, poate crea probleme serioase si fatale, deoarece duce la hipoanatremie, scaderea drastica a sodiului din sange, iar asta poate cauza chiar moartea, coma, apoplexie, confuzie, greturi, instabilitate etc.
Deci grija si cu apa, ca tot ce e in exces strica.

| LupusDei1993 a răspuns:

Daca bei vreo 7-8 litri de apa deodata, mori, simplu.

| PiticaDulce a răspuns:

E buna, dar sa nu exagerezi