| Jus7t a întrebat:

Are cineva de aici tulburare obsesiv compulsivă?

Dacă luați pastile, cât de mult vă ajută și ce efecte adverse au?
Puteți răspunde și dacă cunoașteți persoane care au ocd.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu vreau sa ma contrazic cu tine dar nu ai dreptate! poate tratamentul care ti-a fost prescris nu e unul bun, nu e ceea ce trebuie, consultand mai multi medici am ajuns la concluzia ca unii dintre ei nu au habar de meserie si dau pastile doar pentru depresie si/sau anxietate, pe langa acestea mai trebuiesc o serie de pastile pe care eu le numesc "stabilizatoare" si acestea au legatura cu dopamina, da ai auzit bine depresivii au nevoie si de stabilizarea dopaminei nu doar a serotoninei.
Ai recomandat faptul ca sa mearga la psiholog cu atat mai gresit, daca zici ca TOC si depresia nu se rezolva la psihiatru cu atat mai putin de catre psihologii care au 3 ani de faculatate si cateva cursuri, niste sarlatani care iti vorbesc frumos si iti iau banii.In opinia mea la psiholog trebuie sa mearga un om normal fara tulburari psihice care a trecut printr-o tragedie sau emotie foarte puternica, ori are ceva pe suflet si astfel reuseste sa se vindece de acele neplaceri, nicidecum depresia nu se vindeca sau trateaza la psihoterapeut oricat ati spune voi, eu am incercat toate variantele si iti si spun de ce nu functioneaza de obicei tratamentele, pentru ca depresia este o tulburare complexa care din pacate revine si revine la o perioada de timp, nu ca pastilele alea iti amortesc "mintea", ele au rolul de a creste cantitatea de serotonina si dopamina si alte substante, dar in final este cum zici si tu nu se cunosc foarte multe despre creier astfel ca nu se stie exact nici cum se trateaza depresia, anxietatea sau TOC.

78 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am zis ca nu e ok sa nu meargă, sa meargă dar clar psihoterapia îl va ajuta mai mult, pana la urma o sa vadă el asta nu trebuie sa ii spunem noi, degeaba ai studiat tu dacă în 2021 nu s-a dovedit științific unde se afla mintea, când se va afla atunci calmantele vor vindeca anxietatea complet fără recurenta și altele..pana atunci pa și pu la toți. Doar dacă ai fost tu la terapeuți prosti asta nu înseamnă că li se va întâmpla tuturor același lucru. Și alții au mers prea târziu au depresii de peste 10 ani dar ies afara din casa, au prieteni, ies cu prietenii în oraș. tu stai ca un copil numai în casa, nu mai cauta sa te justifici ca nu funcționează...alții pot care sunt în aceleași condiții..degeaba ai studiat ca nu ști nimic, asta reiese din răspunsurile tale și faptul ca stai toată ziua în casa la 40 și ceva de ani ...crezi ca eu nu am depresie catastrofala? Am și eu, dar tot mai ies, mai ma duc pe dincolo, dacă as avea cu cine sa ies as ieși ori de câte ori as avea ocazia ..tratamentul nu ajuta absolut deloc daca tu nu ieși din zona de confort și te plângi toată ziua ca o muiere în loc sa aplici ce ti se spune de terapeut.da, asa e, depresivi nu pun în aplicare nimic din ce li se spun doar sa se plângă știe, este tipic depresivilor. Incedata tu stai numai în casa nu ai contact cu realitatea ai studiat degeaba, nu te.a ajutat cu absolut nimic! Ai trăit degeabawinking furi curent degeaba exact asta e. Nu zic ca nu sti, dar am explicat clar mai sus ca în cazul de fata psihoterapeutul ajuta mai mult fiind vorbe de niște gânduri, di ca tratamentul nu te învață cum să gândești ce sa gândești, ce sa faci ce sa nu faci, mai ales ca nu e dovedit științific unde s afla mintea tratamentul nu face nimic doar calmează și atât! Sunt mulți care sunt ca tine dar lupta nu stau ca niște schizofrenici în casa toată ziua, nu ești un caz special sa ști! Argumentele tale nu au nici o logica rațională, pana la urma userul ce o pus întrebarea va ști evident ce sa facă și ce sa sustragă din conversații. Nu sunt medic, dar e la mintea cocosului asta cu tratamentul și cu toc, nimeni nu s-a vindecat de toc doar cu tratament, trezește-te la realitate. Eu zic sa nu îl mai umplem cu notificări pe băiat cu contraziceri, el e matur și știe ce sa facă.

| Mosotti a răspuns (pentru Invictusman):

Pai asta medicul va decide daca psihoterapeutul il va ajuta mai mult, de aia l-am trimis la doctor. Are si el o experienta, sta printre pacienti de ani de zile, stie cazuri.
Eu nu am zis niciodata ca TOC se vindeca cu tratament, eu am zis ca se tine sub control cu tratament chiar foarte bine de cele mai multe ori (evident ca sunt si cazuci cand nu merge nici un tratament). Asa cum ti diabetul in frau cu dieta si medicatie.
Dar cu tratament iti e mai bine, asta conteza.

Ba da, sunt un caz special, ca majoritatea raspund la trat si sunt cat de cat, la mine nu merge nimic.
Eu nu ma plang, unde m-am plans eu? Arata-mi. E doar am descris un fapt ca si ex de caz netratabil adica ca nu toti raspund la trat, se numeste depresie rezistenta, se stie asta.

Eu stau in casa ca asa mi-a placut de cand sunt, asta e fel de a fi, nu e de la depresie. Am f multe de facut acasa, afara chiar ma plictisesc uneori.
Bine, daca am cu cine, mai ies si eu la plimbare, ma mai duceam la un strand, o piscina, asta clar.
Am trei prieteni f buni cu care ma intalnesc des (bine, excludem pandemia, ca asta e altceva), avem multe in comun, discutii, pasiuni, nu-s izolat, si asta de prin 1998 incoace, dar asta am mai zis-o.

Daca ai o depresie netratabila n-ai ce sa lupti, te rupe, bine, la mine nu e severa, norocul asta e.
Pai eu n-am luptat? Ce fac din dec 2011 incoace? Eu am fost si la psihoterapeut, si la medic, tocmai ca am vrut sa scap. La psihoterapeut ma dusesem din 1997, deci de mult, de acolo am studiat n cazuri, ca ma imprietenisem cu psihologu si ma lasa sa stau acolo cand veneau pacienti, asa ca, cam ma stiu (normal ca nu le stiu pe toate, dar asa in mare mai stiu), si am fost la el cam 1997-2015 deci 18 ani.
A durat cam 3-4 ani pana ne-am imprietenit, deci cam 14 ani am vazut dosare si pacienti.

Stiu si pacienti care veneau, plecau, cum erau dupa un timp de trat sau nu erau, etc. Ca na, se internau 1-2-3 saptamani, depinde, dupa aia mai veneau la psiholog la recomandarea medicului. In dosar e diagnosticul, datele si tratamentul.
Daca si tu ai trecut prin 14 ani de vazut pacienti si dosare, mda, e bine.
Sa le auzi povestea de viata, cum le-a inceput problema, etc.

Asta am zis si eu, stie ce sa traga din conversatie omul nostru de aici, de aia eu am zis ceva, tu ceva, eu mi-am sustinut ce zic, tu la fel, decizia ramane a lui.
Ca dau o parere, tu dai parere, e alta, dar nu avem noi ultimul cuvant, medicul are. Nu e la mintea cocosului nimic.
Pana la vizita la medic, nu e nimic batut in cuie.

| Invictusman a răspuns (pentru Mosotti):

Bine dragule cum spui tu, sa fi iubit.

| Mosotti a răspuns (pentru Invictusman):

Ma, daca eram iubit de 10 gagici misto, era ceva.

| Invictusman a răspuns (pentru Mosotti):

Apelezi la 10 dame ce oferă ca servicii GFE și te.ai rezolvat, sexul costa mai puțin, fără alte implicări, sentimente cu atâtea cadane. Sau o iei pe lămâia și o clonezi X10, FEMEIA IDEALA rolling on the floor

| Mosotti a răspuns (pentru Invictusman):

Mda, e si asta o chestie. Dar sa ai 10 sa muara dupa tine...e tare, sa te plateasca ele pe tine, iti trece si TOC si anxietate si tot, haha.

| Invictusman a răspuns (pentru Mosotti):

Noi nu avem nici una măcar ce sa mai spunem de 10, sa vezi când te suna toate sau nu le mai tace gura cum este, ai grija ce îți dorești, varumeu doar pentru una care era obsedata o chemat politia, nu ii dădea pace, imaginează-ți sa te terorizeze 10 de astea cum va fi.

| Mosotti a răspuns (pentru Invictusman):

Mda, cam asa e, e periculos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Atunci încearcă să te abții de la dulciuri și să le mănânci mai rar. Chiar dacă făceai sală, dacă mâncai o cantitate atât de mare de dulciuri de aceea aveai glicemia crescută pe stomacul gol.
Eu făcusem un exces de dulciuri când mi-a ieșit glicemia 110mg pe stomacul gol și am redus dulciurile și astfel glicemia a scăzut la 94mg pe stomacul gol.
Pancreasul funcționează în parametrii normali la persoanele sănătoase dar trebuie să-l ajutăm și noi prin a evita excesele culinare și a nu-i da de muncă atât de mult.
Noi ca oamenii trebuie să facem și noi eforturi de partea noastră ca organismul nostru să functioneze normal și să nu ne pricopsim cu diferite boli.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mesaj mutat la topicul deschis de mine la subiect pentru a evita offtopicul la acest subiect.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am pus topic despre astea aici, ca sa nu fim offtopic la sub asta:

https://www.tpu.ro/......-a-aparut/

O sa mut raspunsul de mai sus, acolo ca raspuns le ce ai zis aici.

| DracuIaV2 a răspuns:

Nu existi catel, doar devolii exista;]

| bookofknowledge a răspuns (pentru Simpatic):

Pastilele de depresie nu sunt bune, deoarece corpul are tendința de a echilibra prin feed-back: dacă o substanță crește organismul o va inhiba, dacă doctorul dă pastile anti-depresive efectul va scadea în timp și omul devine și mai trist, ceea ce înseamnă că trebuie ceva care să echilibreze acel efect, sau să tot crească dozazul și ajunge omul să aibă mari probleme doar din cauza faptului feedback-ului, dar asta se întâmplă cu toți hormonii, dacă omul produce prea multă insulină va scădea producția de insulina si va crește cea de glucagonul (enzimă cu acțiune inversă insulinei) insulina crește daca crește zaharul în sânge, toți hormonii au mecanism de feed-back. Și nu știu dacă nu toate substanțele, de aceea aproape orice s-ar produce ar avea un efect în cealaltă parte. Diabetul are 2 cauze:1.nu se mai produce insulină suficientă sau 2. celulele nu mia răspund la insulină(pre mult zahăr scade răspunsul la insulină al celulelor asemanator (asemanător mecanismului feed-back
Până și la pacienții care folosesc viagra la o vârstă mai înaintată numai pe viagra o se bazeze, un efect va veni mai devreme sau mai târziu indiferent ce medicamente alimente etc. toate au efect.
organismul limitează tot ce se poate (limita minimă și maximă)
Nu se poate crea un medicament minune deoarece corpul nu funcționează așa, tot ce se poate face este doar terapia pentru ca pacientul să renunțe la gândurile depresive și dacă nu se poate se trece la gândirea pe termen scurt pentru ca pacientul să nu se sinucidă.

| Jus7t explică (pentru bookofknowledge):

Bun răspuns, detaliat, mersi.
"și dacă nu se poate se trece la gândirea pe termen scurt pentru ca pacientul să nu se sinucidă."
Cum adică se trece la gândirea pe termen scurt?

| bookofknowledge a răspuns (pentru Jus7t):

Mă refer la efectele pe termen scurt,sunt puțin obosit dar în medicină efectele sunt or pe termen scurt or lung (dacă viața pacientului e pusă în primejdie și nu poate ajunge la spital și are nevoie de chirgie(cine știe ce urgență) se sare peste multe etape și se face chirurgia pe loc fară sterilizare completă, asta aduce risc major de infecții, pe termen lung nu e favorabilă dar se folosește pentru că mai bine în viață și puțin afectat decât mort), se mai folosesc și efecte placebo la pacienții care se prefac pentru a obține anumite efecte de la medicamente sau placebo se mai folosesc dacă pacientul crede că are o problemă medicală dar asta e doar în capul lui (studenții din primii ani de la medicină încep să creadă că au toate bolile când aud manifestările dar problema este că pe net simptomele de gripă pot pune pacientul la gândire de cancer) simptomele uneori fără istoric familiar (pentru a știi dacă și altă persoană din familie a suferit de cancer) sau dacă a călătorit în anumite țări pentru anumite boli, sau chiar environmentul pacientului care se afla în acel moment etc. (medicina poate se bazează foarte tare pe doctori, dar motivul pentru care sunt atâția doctori care oferă diagnostice diferite e simplu: prea multe boli sunt asemănătoare și dacă un simptom nu se manifestă se ajunge la mii de variante, până și dacă se manifestă toate mulți suferă de mi multe boli mai mici cum e răceala care ne face să ne gândim de unde se manifestă acea boală, doctorul tot ce poate face este: ascultă pacientul și încearcă să afle ceea ce a format boala: orice lucru care s-a întâmplat.în jurul acelui eveniment poate avea efect.
Oricum nu toți doctorii sunt buni, și unii chiar profită de pe pacienți(nu neapărat bani), sunt doctori care ar face orice pentru a avea un scor perfect și a urca mai sus în grad, sunt mult prea mulți medici care în loc să încerce să urce singuri prin muncă, caută ceva ce ar putea să-i tragă în jos din funcție (o mică chestie care probabil a spus-o unui prieten devine cel mai mare dușman, deoarece cat de prieteni sunt între ei, când e vorba de funcție mulți fac orice).
Există doar un mod de a fi sigur că un doctor e bun sau slab, un doctor slab e recunoscut ca slab iar un doctor bun e mereu recunoscut pentru cât este de bun(mai ales între medicii buni), medicina este foarte complexă.

| SkateFunk a răspuns:

Ce pastile frate, eu am draci de mic si nu am luat nimic, si iaca, sunt mai al dracu decat dracu, pfai ba cand va aud cu "medicamente" sau "medic" sau "mergi si fa-ti o verificare" ce verificare ma, ca nu m-am vaccinat ever si sunt, uite tot full health am ramas, amatori oh go on

| Jus7t explică:

Nu iau nimic, mergi la medic dacă ai probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am tulburare obsesiv compulsiva cam de 2 ani de zile.
Si nu pot scapa sad Imi poti da mesaj in privat?