| basill a întrebat:

As dori sa aflu cat costa un stimulator cardiac (pacemaker). Pentru un pensionar, nu este gratuita operatia si stimulatorul? Sau trebuie costurile suportate de familie. Operatia se va efectua la Tg. Mures.Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pisi dy a răspuns:

Depinde de stimulator: daca este unicameral il primeste gratuit, operatia este gratuita. Daca este bicameral (cu o sonda-electrod in artriu si una in ventricul) probabil o sa va puna sa-l cumparati. Costa in jur de 2000 de euro (eu am dat 46 milioane acum 4 ani, in functie de boala, bateria tine de la 6 ani (cat garanteaza producatorul) la 12-14 ani. Daca pacientul are o afectiune care "cere" stimulatorului sa lucreze permanent tine cam 8-9 ani, daca "lucreaza" intermitent, adica numai cand apare o problema a activitatii cardiace, dureaza si 14 ani.
O sa se invete cu el dupa aproximativ un an (atunci nu-l mai simti) si este OBLIGATORIU sa mearga la control atunci cand are programarea, sa nu piarda ritmul programarilor!
Iti dau cu placere orice lamurire.
Sanatate taticului/bunicului si nu va ingrijorati pentru ca asta e solutia cea mai buna! Va duce o viata normala si va fi in siguranta!

| sese a răspuns:

Http://www.clinica-angiomed.ro/servicii_si_tarife.html
preturi si investigatii pentru implant