| geanina3 a întrebat:

As dori sa mai slabesc putin si nu stiu ce dieta sa optez. am 1, 66 metri inaltime si 56 kg. as dori sa ajung la 45 kg. in cam 2 luni as putea daca incerc aceasta dieta? micul dejun: o cana de ceai (pliculete) fara zahar si o felie de muschi. peste cam 3 ore ceva dulce: preparat in casa (pandispan chec...). la pranz un castron de ceorba fara taietei cu legume (2 polonice) cina la ora 5: legume simple...rosii, castraveti. as putea slabi oare in 2 luni 11 kg cu aceasta dieta, iar cand imi este foame ar trebui sa beau apa? si daca consum 1000kal in loc de 2500kal normalul, patesc ceva rau cu stomacul. daca imi va placea am sa o tin pana la craciun, dar din cand in cand as servi o pizza, o inghetata, biscuyiti, bomboane, ciocolata? este inregula. cel mai bun raspuns are funda + vot! la intrebarea mea dar imi puteti recomanda si alt regim. p. s.: ar trebui sa fac foamete? thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Renunta la gustarile dintre mese.
Cand simti nevoia sa rontai covrigei, alune sau batoane de ciocolata intre mese, inseamna ca te supara ecva, ca esti stresata sau plictisita. Chiar daca ciugulesti de foame, este bine sa renunti la acest obicei cu efecte devastatoare in timp. Nu sari peste micul dejun, manaca exact atat cat iti trebuie la mesele principale, si inlocuieste gustarile cu fructe. Cand iti este foame, poti servi jumatate de mar sau un iaurt slab cu cereale integrale.

Consuma alimente foarte sarace in grasimi
Toate alimentele semipreparate, pizza si dulciurile contin cantitati foarte mari de calorii, lipide si glucide. Trebuie sa renunti la ele din prima zi in care incepi dieta, deoarece organismul supus regimului va retine mult mai repede grasimile. Inlocuieste-le cu salate si legume, carne de peste sau de curcan. Eliminarea grasimilor inseamna si sacderea cantitatii de colesterol.

Redu portia din farfurie.
Chiar daca nu esti plinuta, dar vrei sa ai un meniu echilibrat si un tonus ridicat, trebuie sa mananci numai atat cat iti trebuie. Incearca sa reduci treptat cantitatea de mancare pe care ti-o pui in farfurie, astfel incat sa te scoli de la masa cu senzatia ca nu iti mai este foame. Redu inclusiv portia de friptura, chiar daca este facuta la gratar.

Fa multa miscare.
Activitatea fizica este aliatul de baza al acestei diete. In primul rand, gimnastica, arde caloriile,apoi te ajuta sa capeti o forma mai zvelta. Chiar daca schimbi dieta, nu renunta la bunul obicei de a face miscare. Nu trebuie sa devii sportiva, dar plimbarile lungi, pe jos sau cu bicicleta, inotul si alergarile usoare in parc elimina grasimile si iti fortifica inima. Fa miscare 30 sau 40 de minute zilnic.

| SamSon a răspuns:

Da, cu siguranta vei slabi! dar incearca sa mananci dulciuri cu mai putine grasimi.

| lulu_5281 a răspuns:

Diete de slabit

Uitati o reteta care slabest 1 kg pe zi
dar… in primele 2-3 zile nu o sa slabiti un 1 kg cam 750 g 600g depinde de organism!
8:00- o cafea
10:00-2 oua fierte
12:00-2 rosi
14:00-o paine prajita
16:00-un mar
18:00-100g branza sau telemea dupa gust
1.5-2L de apa