| anonim_4396 a întrebat:

As dori si eu sa stiu ce inseamna metastaza de carcinom epidermoid necheratinizant

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| yadora a răspuns:

Tumora maligna dezvoltata pe seama tesuturilor epiteliale. Carcinoamele reprezinta in jur de 80% din cancere. Ele pot sa se dezvolte pe piele, mucoasele digestive, respiratorii, genitale si urinare, pe toate glandele anexate acestor tesuturi (san, ficat, pancreas, rinichi, prostata) si pe glandele endocrine (tiroida, suprarenala). Gravitatea lor depinde de sediul tumorii (carcinomul pielii are, in general, o evolutie favorabila) si de aspectul sau microscopic, adica de capacitatea acesteia de a reproduce mai mult sau mai putin fidel tesutul in care ea se dezvolta.

| haladita2307 a răspuns:

ROmedic - Dictionar medical
Prezentare ROmedic | Colaboratori | Harta site | Promo pe site | Contact
Prima pagina Boli & Afectiuni Semne & Simptome Ghid de sanatate Dieta Forum medical Medicamente Dictionar medical Stiri medicale Index medical
cancer de vagin - explicatii
cancer de vagin
Este cancerul ce afecteaza vaginul sub forma unui carcinom epidermoid sau al unui adenocarcinom.
Cancerele secundare ale vaginului corespund unor metastaze, de cele mai multe ori ale unor cancere: al vulvei, al colului uterin sau al ovarului
Este o tumora foarte rara si este pusa in evidenta prin sangerarile sau pierderile vaginale.
Este depistat pe baza unui frotiu cervicovaginal diagnosticul este confirmat prin biopsia fragmentelor din zonele suspecte, analizate la microscop
Femeile ce au fost tratate pentru un cancer al vulvei, al colului uterin sau al ovarului trebuie sa se supuna unei supravegheri generale regulate, precum si unei supravegheri ginecologice.
Tratamentul este de cele mai multe ori chirurgical, asociat cu radioterapia.

Termeni inruditi cu "cancer vagin":

Cancerul de col uterin Metroragie cancerul corpului uterin Leucoree Wertheim (histerectomia)

cancer de vagin apare pe ROmedic in urmatoarele articole: (20)

Tulburari ale menstruatiei
Sectiunea: T
termeni inruditi: sangerari vaginale anormale; flux menstrual abundent, prelungit, neregulat; tulburari ale menstruatiei; menoragie; menstruatie; ciclu menstrual neregulat; sangerari ....la sangerarile vaginale care se produc fie in perioade, fie in cantitati neobisnuite. cauzele tulburarilor menstruatiei:contraceptiasarcina ectopicaendometriozahipotiroidismleucemiecancer ovarianboli cu transmitere sexuala (bts)cancer uterinfibroza uterina (tumori benigne ale uterului)vaginita alte cauze ale tulburarilor menstruatiei sunt si: afectiuni ale colului uterin .... ....[detalii]

Screening pentru cancerul de col si de san
Sectiunea: Stiri generale
peste 3.400 de femei sunt diagnosticate, anual, in romania, cu cancer de col uterin. conform statisticilor oms, din iulie 2008, romania se situeaza pe primul loc ....eligibila pentru care se vor efectua testele de depistare precoce (recoltare si citire a frotiurilor cito-vaginale) si diagnosticare, stabilirea tratamentului si urmarirea in timp a leziunilor depistate. programul de screening va .... ....[detalii]

Vaccinarea impotriva HPV previne cancerul de col
Sectiunea: Stiri generale
....virusului (hpv) este un lucru extraordinar, care poate reduce, in prezent, riscul de a face cancer de col uterin, a declarat, luni, prof. dr. adrian streinu cercel, directorul institutului de boli ....americana a medicamentului. in prezent, in romania, peste 6.000 de femei se imbolnavesc anual de cancer de col uterin, 3.000 fiind cazuri noi, dintre care supravietuiesc numai 2%, a spus specialistul. ....se vaccineze. alte doua tulpini, respectiv 6 si 11, ale hpv sunt implicate in verugile vaginale. cinci din zece consultatii la dermatolog sunt pentru verugi vaginale, care duc la cancer vulvar sau anal. vaccinarea este recomandat sa se faca intre 9 .... ....[detalii]

Chirurgia transgastrica, operarea organelor interne trecand prin gura
Sectiunea: Comentarii din presa straina
....ohio state medical center, din statele unite ale americii, zece pacienti au fost diagnosticati cu cancer de pancreas gratie unor tehnici de explorare pe cale bucala, in timp ce chirurgii le-au ....la strasbourg - utilizand o tehnica analoga: au ajuns in cavitatea abdominala printr-o incizie in vagin. ca toate formele de chirurgie, o interventie transgastrica nu este lipsita de riscuri, caci hemoragia .... ....[detalii]

Secretii vaginale
Sectiunea: S
termeni din aceasta categorie: secretii vaginale, secretii vaginale anormale, pierderi vaginale, scurgeri vaginale, lichid vaginal intr-o anumita cantitate, secretiile vaginale sunt normale. peretii vaginali ....-sunt toate semne ale unei infectii sau ale unei afectiuni mai grave. cauzele secretiilor vaginale anormale:vaginoza bacterianacancer de col uterininfectia cu chlamydianegi genitaligonoreemenopauzasarcina boli cu transmitere sexuala (bts)sangerari vaginale (menstruatie)vaginitastarea de sanatate .... ....[detalii]

Centrofarm lanseaza o campanie de prevenire a cancerului de col uterin
Sectiunea: Sanatate publica
cu prilejul saptamanii europene de prevenire a cancerului de col uterin (18-24 ianuarie), centrofarm lanseaza o campanie dedicata informarii si educarii cu privire ....papanicolau. acesta trebuie efectuat anual de fiecare femeie activa sexual. testul papanicolau este un examen cito-vaginal si consta in analiza la microscop a celulelor din secretia vaginala. acest test poate detecta orice modificare aparuta la nivelul mucoasei vaginale si poate depista modificarile .... ....[detalii]

Terapia de substitutie hormonala (TSH)
Sectiunea: Menopauza
....hormonala are rolul de a reduce tulburarile legate de menopauza (bufeuri de caldura, transpiratii, uscaciune vaginala, tulburari urinare, etc.). pe de alta parte, ea contribuie la prevenirea osteoporozei si a fracturilor ....substitutie hormonala are si efecte adverse. doua studii au pus in evidenta cresterea riscului de cancer mamar si a bolilor cardiovasculare. in lumina rezultatelor obtinute, indicatiile terapiei hormonale au fost reevaluate ....si progesteron prezentau un risc crescut de infarct miocardic, accident vascular cerebral (avc) si de cancer mamar. studiile ulterioare au aratat ca estrogenul creste riscul de avc dar nu si pe .... ....[detalii]

Prezervativul
Sectiunea: Metode locale - de bariera
....substante spermicide. in unele tari exista si prezervative pentru femei (sau "femidom"), care acopera peretii vaginului. eficienta este ridicata: 3 sarcini la 100 femei in primul an de utilizare daca sunt ....ajuta la prevenirea starilor patologice cauzate de its - afectiuni inflamatorii pelvine, durerea cronica, infertilitatea, cancerul de col; - pot fi folosite si in timpul sarcinii pentru preenirea its; - nu .... ....[detalii]

Utilizarea vaccinului Silgard ofera protectie 100% impotriva cancerului de col uterin
Sectiunea: Cercetare in medicina
silgard, primul vaccin din lume impotriva cancerului de col uterin, care este disponibil si in romania de patru luni, ofera protectie impotriva ....utilizarea vaccinului ofera o protectie de 100% impotriva patologiei la nivelul colului uterin, la nivel vaginal, vulvar, inclusiv in starile precanceroase cervicale avansate, date de principalele doua tipuri ale papiloma virusului .... ....[detalii]

Sanatate feminina
....sau trecute de varsta a treia.sunt tratate in articole medicale afectiunile caracteristice femeilor : afectiuni vulvo-vaginale - vaginita, cancerul vaginal, afectiuni ale colului uterin - cancerul de col uterin, afectiuni ale ovarelor- chisturile ovariene, ovarul polichistic, afectiuni ale sanilor- mastita, durerea .... ....[detalii]

Centrul Medical Unirea deschide cea mai moderna maternitate privata din Romania
Sectiunea: Stiri interne
....particularitatile anatomice si fiziologice individuale. spitalul poate asigura, atat interventiile de rutina specifice, pe cale vaginala sau abdominala, cat si interventii histeroscopice sau laparoscopice, interventii nemutilante pe san, in caz de ....genital, rezolvarea prolapsului genital si a incontinentei de urina (cu implanturi tolerate biologic) pe cale vaginala sau abdominala. in functie de tipul nasterii si de gradul medicului care asigura nasterea, costul .... ....[detalii]

Primul vaccin din lume impotriva cancerului de col uterin a fost lansat in Romania
Sectiunea: Cercetare in medicina
bucuresti /rompres/ - vaccinul impotriva cancerului de col uterin este acum disponibil in romania, fiind comercializat sub denumirea silgard. vaccinul produs de ....si femeilor tinere cu varste cuprinse in 16 si 26 de ani pentru a preveni cancerul de col uterin, displazia cervicala severa/leziunile precanceroase, leziunile displazice vulvare severe precanceroase si verucile genitale ....responsabile pentru aproximativ 70% din cazurile de cancer invaziv de col uterin si leziuni precanceroase vaginale si vulvare si pentru peste 50% suta din leziunile de tip 2. hpv tipurile 6 si ....genitale. de asemenea, cele patru tipuri de hpv sunt responsabile de 35-50% din leziunile cervicale vaginale si vulvare de risc scazut si determina rezultate anormale la testul papanicolau. leziunile cauzate de .... ....[detalii]

Primul spital privat de obstetrica-ginecologie, inaugurat in Capitala
Sectiunea: Stiri generale
....particularitatile anatomice si fiziologice individuale. spitalul poate asigura atat interventii de rutina specifice, pe cale vaginala sau abdominala, cat si interventii histeroscopice sau laparoscopice, interventii nemutilante pe san, in caz de ....si strainatate a cazurilor de cancer genital, rezolvarea prolapsului genital si incontinentei urinare pe cale vaginala sau abdominala, a mai mentionat directorul maternitatii. costul pentru o nastere, cu supraveghere de la .... ....[detalii]

Interdictii in sarcina
Sectiunea: Recomandari in timpul sarcinii
....sa evite spray-urile, servetele igienice, sau spuma de baie. aceste produse pot irita si inflama vaginul si cresc riscul aparitiei unei infectii de tract urinar sau a unei infectii vaginale (candidoza). nu fa radiografii atunci cand nu este absolut necesar. radiografia este un procedeu de ....dificila, dar trebuie sa reusesti! fumatul in timpul sarcinii face ca nicotina si alte substante cancerigene sa ajunga la copil. fumatul impiedica schimburile nutritive dintre mama si fat si creste riscul .... ....[detalii]

Avortul
....greata, varsaturi, tumefierea sinilor, letargie si amenoree. simptomele unei sarcini patologice sunt: durere abdominala, singerari vaginale, scurgeri vaginale ce contin tesuturi fetale, episoade de sincopa.avorturile la cerere sunt efectuate cel mai ....15-20 de minute cu o perioada de singerare mai scurta- fara expunera la efectele teratogene si cancerigene ale unor medicamente- methotrexatul- folosite in cel medicamentos- poate fi efectuat mai tirziu in evolutia sarcinii- .... ....[detalii]

Avortul chirurgical prin dilatatie si chiuretaj
Sectiunea: Avortul
....ci si pentru:-evacuarea produselor de conceptie care pot ramine intrauterin dupa un avort spontan-diagnosticarea singerarilor vaginale anormale, pentru a exclude o conditie patologica a cavitatii uterine. procedura se efectueaza sub anestezie generala ....timp 15-20 de minute- perioada de singerare mai scurta- fara expunera la efectele teratogene si cancerigene ale medicamentelor folosite in cel medicamentos- poate fi efectuat mai tirziu in evolutia sarcinii- vizite .... ....[detalii]

Cancerul de vulva
Sectiunea: Depistarea precoce a cancerului la femeie
....de viata). diagnosticul se pune usor in cazurile corect examinate si daca pacienta cu leziuni vulvo-vagino-perineale, chiar aparent minore , este trimisa la medicul de specialitate. populatia cu risc pentru cancerul vulvar : • decadele 6-7-8 de varsta• antecedente de iritatie vulvo-vaginala cu prurit, disconfort, sangerare• dermatite .... ....[detalii]

Cancerul vaginal
Sectiunea: Afectiuni vulvo-vaginale
.... ....[detalii]

Gentiana - Hydrastis canadensis
Sectiunea: Plante medicinale
....diphtheria, escherichia coli, salmonella typhi, vibrio cholerae, diplococcus pneumoniae, pseudomonas, shigella dysenteriae, entamoeba histolytica, trichomonas vaginalis, neisseria gonorrhoeae, neisseria meningitidis, treponema pallidum, giardia lamblia, leishmania donovani, candida albicans.actiunea berberinei asupra acestor ....capacitatea de a inhiba formarea tumorilor in laborator, sugereaza ca berberina detine activitate antineoplazica (combate cancerul). s-a demonstrat in studii clinice ca berberina stimuleaza secretia vezicii biliare si a bilirubinei. berberina .... ....[detalii]

Parintii reproseaza MSP lipsa informatiilor privind vaccinarea impotriva HPV
Sectiunea: Stiri generale
....a explicat ca au fost alese doua companii intrucat unul dintre vaccinuri asigura protectia impotriva cancerului de col uterin, iar cel de-al doilea, pe langa protectia impotriva cancerului de col uterin, este indicat si pentru vegetatiile vaginale. dr. florin bacanu, vicepresedinte al societatii de oncologie medicala, a pledat pentru vaccinarea impotriva hpv, .... ....[detalii]

Despre "cancer vagin" pe Forumul ROmedic (63)

cancer de col
cancerul de col uetrin st iib este tratabil prin radioterapie, ceea ce afectuat deja matusa ta ....... [detalii]

cancer col uterin?
.... la ce a fost extras si pe buletinul de analiza scrie asa: rezultatul: hp- uter-col-vagin;anexa dr-stg. macro: piesa dehisterectomie totala cu l=12 cm, cavitate=4 cm; col cu hiperemie periorficiala, chiste ....nu stiu exact ce fel de raze. imi puteti spune va rog frumos ce inseamna, e cancer sau nu, se vindeca sau nu prin raze? e nevoie de citostatice? explicati-mi si mie ....... [detalii]

operatie cancer rectal
buna seara ,mama a fost operata anul trecut in luna iulie,are cancer rectal pana in luna decembrie a urmat tratamentul de citostatice iar azi a fost internata ....... [detalii]

cancer la nivelul pielii ?
cancerele sunt cauzate de expunerea la virusuri, la substantele naturale sau chimice, la radiatii. trebuie insistat ....sunt definiti plecand de la anchetele epidemiologice retrospective si perspective. bolile ereditare predispunand la un cancer si tumorile al caror risc este transmis ereditar nu stau la origine decat la putine ....alte parti ale corpului care in mod normal nu sunt acoperite de piele: ochi, gura, vagin, intestinul gros, si alte organe interne. incurajator este faptul ca la fel ca si in cazul ....... [detalii]

SUSPECT cancer COL UTERIN
pe langa tratamentul medicamentos mi s a recomandat sa fac spalaturi vaginale cu ceai de marul lupului.am citit cate ceva despre aceasta planta pe net si se ....... [detalii]

URGENT!!!!!! Fibrom sau un psibil cancer(col,corp)
....a fi cauzata de grasime sau asa ceva ] si are simpomele specifice ------ hemoragii vaginale , acea ingrasare , acel avort(din cate am citit pe net este si el ....o vina a fibronului)......cea ce ma sperie foarte foarte mult este sa nu fie ceva canceros ...iar mama se teme de o posibila operatie caci zice ea ar putea recidiva in ....... [detalii]

HPV ajutoooooooooooooooor
....fost infectata cu hpv, in sensul ca ginecologul mi a zis ca am papiloame pe vagin... inseamna ca o sa fac cancer? am auzit ca in maxim 2 ani se pot reduce numarul papiloamelor si ca exista ....astept rezultatul de la papanicolau, dar vreau sa stiu daca stie cineva. o sa fac cancer de col uterin in curand? o sa trebbuiasca sa mi scot uterul? o sa mai ....... [detalii]

HPV,o lamurire
....care pot rezulta din infectia cu hpv pot fi benigne (papiloame in zona anusului, vulva, vagin si partea interioara a coapselor) sau maligne (cancer de vulva, vagin, anus sau de col uterin). de cele mai multe ori infectia este asimptomatica, avind o durata ....alti factori, vor rezulta in displazie cervicala care netratata la timp se poate transforma in cancer de col uterin. aceleasi tipuri sunt implicate si in cancerul vulvar, anal sau de penis. papiloamele ....... [detalii]

nodul(ganglion) in zona genitala!
....descoperit un nodul(ganglion), nu stiu exact ce ar putea fi in zona genitala...partea dreapta langa vagin.nu este dureros.nu am avut relatii sexuale de aprox 2 luni. stiti cam ce ar putea ....cu cancerul, deoarece la mine in familie mai multe persoane sufera de diferite feluri de cancer.va rog. multumec ... [detalii]

ajutor!!!!!!!!!
....doua zi cand am revenit pentru rezultatul analizelor mi-a spus ca mi-a iesit negativ pentru cancer si ca am o infectie severa cu tricomonas. in consecinta am mai primit un tratament ....undeva... sau nu inteleg, dureri neavand. plus ca de 2 zile am niste sangerarari din vagin. mai am o zi de klion , iar tratamentul cu fasigyn l-am terminat. inflamatia la ....... [detalii]

Nu stiu daca sa ma panichez sau sa fiu calma
vaginită nu �nseamnă cancer, ci �nseamnă inflamaţie. testul pap este foarte bun pentru cancer şi, �ntr-o anumită măsură, pentru herpes. el dă unele indicaţii imprecise şi asupra florei vaginale, ....... [detalii]

hpv cu risc crescut oncogen-va rog sfaturi!!!!!
....urmeaza sa am duc la control sa le cauterizeze pe cele care s-ar afla in vagin (dc sunt si acolo). inca nu am facut altceva(test hpv sau tipizare), cand a vazut ....fi sa fie virusul cu tulpina cea mai periculoasa, tot nu e sigur ca faci cancer...sansele cresc, dar nu inseamna ca tre sa faci asa ceva. si dc stii ca sansele ....... [detalii]

Condiloame ?
....sa mergi sa-ti faci testul hpv care se mai numeste si testul babes-papanicolau pt screenung-ul cancerului de col uterin....infectia genitala cu hpv este una din cela mai raspandite infectii pe cale ....afectiunnile pe care le provoaca sunt de natura benigna ( condiloame in jurul anusului, vulvei, vaginului, partea interna a coapselor) sau maligne ( cancer de col uterin, vulva , vagin si anus). la barbati se pot intalni pe varful penisului, in jurul anusului, scrot, coapse. ....... [detalii]

sangerari si probleme la urinat
....doua zi cand am revenit pentru rezultatul analizelor mi-a spus ca mi-a iesit negativ pentru cancer si ca am o infectie severa cu tricomonas. in consecinta am mai primit un tratament ....undeva... sau nu inteleg, dureri neavand. plus ca de 2 zile am niste sangerarari din vagin. mai am o zi de klion , iar tratamentul cu fasigyn l-am terminat. inflamatia la ....... [detalii]

histerectomie-complicatii
in urma cu 10 zile am suferit o histerectomie totala(pt un cancer de col uterin-carcinom in situ),dar recuperarea este destul de dificila,in sensul ca in loc sa ....ceva anormal,la nivelul musculaturii care imi limiteaza miscarile?mi-a fost indepartat uterul,colul si o parte din vagin.daca fac o ecografie se poate vedea despre ce este vorba? in speranta ca ma veti lamuri,va ....... [detalii]

rezultat buletin histopatologic
ai avut un cancer de col uterin stadiul i fara metastaze in vecinatate , fara extindere in jur ....... [detalii]

examen citologig babes-papanicolau
....din punct de vedere citologic adica nu ai de ce sa te temi de vreun cancer, in schimb ai o infectie vaginala.continua tratamentul si te rog sa revii. ... [detalii]

histerectomie totala cu anexectomie bilaterala
pentru mirela_b0104: si eu ma plangeam, la 48 de ani ca am ramas doar cu vaginul.......... am fetita unei verisoare, la 19 ani, era virgina, i-au facut histerectomie totala, era suspecta de ....... [detalii]

cand pot reluat tratamentul cu microginon?
va rog sa ma ajutati. de ceva timp am o secretie vaginala si dureri de ovare si abdomen. e ceva fff grav? e vorba de cancer?sunt disperata. urmez un tratament cu anticonceptionale microginon.multumesc mult ... [detalii]

cand pot reluat tratamentul cu microginon?
nu trebuie sa va ganditi tocmai la cancer. desigur, un consult ar fi necesar, probabil că şi un examen de secreţie vaginală ar putea ajuta diagnosticului. oricum acestea sunt lucruri care trebuie făcute de 2 ori pe ....... [detalii]

mai multe rezultate pe forum pentru "cancer vagin" [63 rezultate]

Cauta pe ROmedic:
Cauta in articolele de medicina Cauta pe forumul medical ROmedic Cauta termen medical in dictionar Cauta medicament

Dictionar de sanatate si medicina - explicatii termeni medicali
Cauta in articole
Cauta articole dupa anumite cuvinte cheie.

Forum de medicina si sanatateCauta pe Forumul ROmedic
Cauta in cele peste 3000 topice de pe forum

Dictionar de sanatate si medicina - explicatii termeni medicaliCauta in Dictionarul medical
Nu intelegi un termen medical? Cauta-l in dictionar.

Medicamente - indicatii, contraindicatii, administrareCauta Medicament
Cauta medicamente dupa denumire sau dupa afectiunea in care sunt indicate.
Dupa denumire: sau
Dupa indicatii:

Trateaza-ti discopatia cervicala
Guler de tractiune pentru discopatia cervicala - marimi universale
490 RON
BENTRIS CONSULTING

Copyright © 2003-2007: ROMEDIC | Drepturi rezervate.
Reproducerea partiala sau integrala a materialelor de pe acest site contravine drepturilor de autor si se pedepseste conform legii
Termeni si conditii | Acord de confidentialitate

creat si dezvoltat de SC Smart Line Design SRL Trafic.ro - clasamente si statistici pentru site-urile romanesti
asta a gasit pe net

| psiholoaga a răspuns:

Haladita, 'asta a gasit pe net'? M-ai fi pacalit, credeam ca ai conceput tu mesajul... Puneti linkurile, e mai simplu si comod, decat sa stau sa dau de rotita imbatranind, cat imi desfasori aici tot forumul.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o determinare secundara a unui cancer foarte agresiv. Practic pacientul se afla in ultimul stadiu de cancer, nu mai poate fi vindecat, poate beneficia doar de tratament care sa-i prelungeasca viata si sa-i imbunatateasca calitatea acesteia. Cancerul initial poate fi de col uterin, de plaman, de esofag, de cavum sau de piele.

| mioara a răspuns:

Intra pe www, sfatul medicului.ro

| doinisor a răspuns:

Din pacate asta inseamna ca cancerul sa raspindit in tot organismul.