| viorel87 a întrebat:

Tatal meu a fost diagnosticat cu NEOPLASM PULMONAR STANG(CARCINOM MICROCELULAR STADIU LIMITAT). In momentul de fata face citostatice cu SINTOPOZID si SINPLATIN, si radioterapie.As dori sa stiu daca are sanse de vindecare.Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Carcinomul microcelular este o tumora extrem de agresiva. Daca tratamentul citostatic si starea tatalui tau vor permite extirparea plamanului cu tumora, atunci are sanse de vindecare. Altfel, din pacate, evolutia acestei boli este rapida.
Vaclav Havel nu avea carcinom cu celula mica, ci o varianta mai putin agresiva, nu poate fi folosit ca exemplu.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mioara, nu fi cruda si nu acuza degeaba. Carcinomul microcelular evolueaza extrem de repede. Faptul ca a ajuns la medic in stadiul limitat inseamna ca a ajuns in primele cateva luni de evolutie, probabil cu simptome minime.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Depinde de vointa lui, de stadiul in care este, si de bunul Dumnezeu...

mira
| mira a răspuns:

Exista persoane care supravietuiesc si 20 de ani cu o astfel de boala tratata corect.Ex.fostul presedinte al Cehiei Vaclav Havel.

| dy a răspuns:

As fi dorit sa-ti pot da un raspuns monosilabic afirmativ, dar, din pacate, tumora microcelulara este foarte invaziva(se dezvolta repede) si nu are prognostic bun, DAR, faptul ca este in stadiu limitat ne da dreptul sa speram ca dupa extirpare radicala(operatie) si schemele radio si citostatice sa mearga bine! In tot cazul sa faceti tot ce zice oncologul! Mult curaj si sanatate-i doresc!

| mioara a răspuns:

Dece noi oameni ajungem tarziu la dr, adica in ultima suta si ne mai miram ca sunt atatea decese.

| mami a răspuns:

Medicii isi fac datoria prin tratamente aplicate iar sansa de vindecare este in vointza tatalui tau si al bunului Dumnezeu
in orice caz trece saracul prin perioada grea, ii doresc insanatosire grabnica si sa aiba vointza de viata trebuie sa il incurajezi si sa fii alaturi de el cat iti permite timpul ca sa il sustzii moral

| domidoc a răspuns:

De acord cu @brigaela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mai mult decat posibil sa se vindece la noi in tara foarte rar se moare de plamani, sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intodeauna exista o speranta de viata daca abordati problema in mod foarte serios; Cautati produse care cresc imunitatea corpului, din cele foarte puternice, deci icu actiune imunostimulatoare si imunomodulatoare, antitumorale; folositi flavonoizi si carotenoizi cu actiune antioxidanta puternica (resveratrolul) care protejeaza celulele de actiunea radicalilor liberi, suplimente care elimina metalele grele din organism, suplimente sustinatoare ale terapiei oncologice (oncoxin)...
IMUNOSTIM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are sanse foarte mari mergeti si la spitalulu mariu nasta
la doctor cordos ion