| Densia03 a întrebat:

Buna ziua, as avea si eu nevoie de un sfat, soacra mea este bolnavă de cancer, de curând a dat in metastaza! Cei care stiu sau au avut in familie asa, as dori un raspuns. Ce inseamna asta, este ceva grav? Ar mai putea trăi daca a dat in metastaza? Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din nefericire nu este o veste buna, inseamna ca nu mai are prea mult de trait.
Din nefericire asa a patit si sotia mea, dupa metastaze a mai trait cca 8 luni.

| Densia03 explică (pentru Ioandelasal):

Hai deci mai mult de cateva luni nu va mai avea de trait? Are 58 de ani, este cat de cat vioaie, se alimentează prin furtun pe gura nu poate mânca. Dar astazi i-a venit CT si spune ca a dat in metastaza

| Ioandelasal a răspuns (pentru Densia03):

Asa cum ti-am spus. Sotia mea a decedat cu o luna si ceva inainte de a implini 58 de ani.
Metastaze inseamna ca a inceput raspandirea cancerului in organism, de la organul afectat prima data la alte organe, ajungand ca aproape intreg organismul sa fie afectat.
In orice caz nu trebuie neaparat sa bagi in seama ce-ti spunem noi, ar trebui sa vorbesti cu medicul specialist. Eu nu sunt medic, ti-am scris doar experienta mea nefericita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Condoleanțe, îmi pare rău.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca ii corectezi pe altii care fac greseli ocazionale si din graba! Eu as fi scris asa: Condoleante! Imi pare rau!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, metastaza inseamna sfîrsitul va deceda in curînd, metastaza inseamna ca, cancerul sa fixat in toate organele si numai este nimic de facut, ce varsta are soacra ta?

| Densia03 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Are 58 de ani astazi a venit rezultatul la CT si scrie ca a dat in metastaza, dureri încă nu are deci nu va mai avea de trait decât câteva luni? sad

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Densia03):

Din pacate da, cîteva luni maxim un an depinde de organismul ei, pacat este încă tînără.

| danbnz a răspuns (pentru Densia03):

Cateva saptamani sau luni, depinde cum evolueaza boala.
Fratele meu s-a stins dupa 3 saptamani de la instalarea metastazei (51 ani)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ioana trebuie sa fi tare sa stii ca nu va fi deloc usor, cancerul este o boală ne miloasa si crudă care demulte ori rapeste dintre noi persoanele dragi familia, Dumnezeu o sa te ajute sa faci față acestei situatii grele.

| danbnz a răspuns:

Foarte grav. Asa ceva nu se poate trata in nici un fel.
Nu mai are mult...

| Catrice a răspuns:

Rip

| Densia03 explică (pentru Catrice):

Aoleu

| Catrice a răspuns (pentru Densia03):

Când vezi cu ochii tai ce se întâmplă la metastaza nu mai zici aoleu.

| Densia03 explică (pentru Catrice):

Păi tocmai ca nu stiu, de aceea am si întrebat! Cei care stiu sa-mi dea un raspuns! Am si "Aoleu " ca a spus doamna RIP...

| RobertMoon a răspuns:

Metastaza adica cancerul s-a extins si la restul organelor, iar de trait nu stiu ce sa iti zic. Eu estimez maxim 2 luni.

| Vântulalb a răspuns:

Din pacate, va trai putin si cu dureri mari. Incercati sa-i usurati zilele (nu anii!) cate le mai are.

| Denisa0954 a răspuns:

Buna! Si mamaia mea a pățit la fel. imi pare rau, dar nu se mai poate face nimic. Multa putere!