| xRaduC a întrebat:

As vrea sa imi schimb alimentatia si sa mananc mai sanatos decat de obicei. Nu mananc fast food si nici nu am anumite dependente alimentare.
Ma gandeam sa incerc ceva mai vegetarian, nu vegan. Am inteles ca imi trebuie anumiti nutrimenti precum Omega 3 sau B12 sau ceva de genul, nu sunt sigur, si mi-ar prinde bine cateva sfaturi de la cei care au incercat si ei regimul asta.
Ma gandeam, de asemenea, sa incerc dieta pesco-vegetariana. Dar acum vine intrebarea mea: eu de unde fac rost de nutrimentii din celelalte alimente? Ce inlocuitori sunt si ce substante va trebui sa am in vedere? Ce idei de mancare mi-ati recomanda?
Va rog, simt ca mi-ar trebui ajutor. Astept idei si multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Toata lumea se sperie cand aude de oameni vegetarieni sau vegani. E ca si cum nimeni nu a tinut post pana acum.
In zilele noastre poti gasi in magazine si mai multe alimente ce contin proteine, gen linte, asparagus, fasolea de toate felurile, ciuperci, sfecla rosie, alune de padure, nuci, seminte de pin, fistic. Iar daca te axezi si pe peste, incearca sa nu-l cumperi de la magazine en-gros, si daca ai posibilitatea sa iei de la ferma direct.
Carnea se poate inlocui usor cu cele scrise mai sus, important e sa ai o dieta echilibrata intre grasimi si zaharuri ingestate. Ca sa incepi cu piciorul drept, recomand un nutritionist.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti recomand mancarea si miscarea traditionala taraneasca!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prea multe griji. Mănâncă de toate fără excese. Atunci nu vei avea nevoie de suplimente.

| Raven a răspuns:

Intră pe blogurile unor vegetarieni și caută acolo rețete ori articole despre suplimente. În plus, le poți pune chiar lor întrebările/nedumeririle legate de o dietă vegetariană/vegană
http://thesmartcuisine.com/top-bloguri-vegetariene-din-romania/

| Burca54 a răspuns:

Sa stiu ca doctorii avizati(nu cei de pe net) nu sustin veganismul/vegetarianismul. Intr adevar nu este bine sa faci excese, trebuie sa mancam echilibrat si sa avem o balanta. Iti recomand curcan, pui, peste, NU prajite, la cuptor sau pe gratar!