| nadejda a întrebat:

As vrea sa stiu care este tensiunea normala pentru o tinara de 21 ani. a mea este 93/49.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Tensiunea ideala este cuprinsa intre 110-120/70-90...valoarea maxima fiind 140/90., deci valoarea normala a tensiunii este intre 100-140/70-90!
La oamenii sanatosi, in special la atleti, hipotensiunea reprezinta un semn de buna functionare a sistemului cardiovascular (reprezentat de inima si sistemul vascular), adica o tensiune de 100/70... cred ca ai o usoara hipotensiune, dar nu este nici un pericol. Daca nu te simti bine poti face un control la cardiolog.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti usor hipotensiva, ceea ce la varsta ta e foarte bine. Fiindca persoanele cu hipotensiune in tinerete traiesc mai mult.

mlm
| mlm a răspuns:

Din pacate pentru tine tensiunea ta este prea mica, incearca sa o redresezi, bea cate o canita de cafea dimineata si incet incet o vei aduce la limitele normale.

| devine a răspuns:

Pffff, mai da, in teorie, tensiunea ideala este intre 100-120 si diastolica (a doua), jumatate +1 din prima. DAR, daca tu ai tensiunea 90 in mod constant si te simti bine, nu te limiteaza in niciun fel, nu esti ametita, nu nimic, a tunci aceea este tensiunea TA, cu care organismul tau se simte bine. nu incerca sa o cresti.si daca uneori te simti ametita, bea o cafea, fumeaza o tigare laughing
aceste lucruri mi le-a spus un cardiolog f renumit la care am tinut neaparat sa ajung, pentru ca tot timpul aveam tensiunea 80.deci se poate si mai rau happy

| emima a răspuns:

Nu cred ca e normal sa o ai atat dee mica bea si tu niste lichide nu cred ca exista tratament pentru asa ceva

multa sanatate

| 20pamy a răspuns:

Cred ca te referi la tensiunea arteriala (mai este si tensiunea oculara). Valorile optime sunt pentru tensiunea sistolica (maxima) intre 120-140 mmHg si pentru tensiunea minima (diastolica) 70-90 mmHg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@20pamy ai bagat-o in ceata, este cam mica 12, 7 este perfecta, nu bei lichide?