| RapFan a întrebat:

Aveți idee daca copiii romi crescuți in cartiere rau famate si familii care fac rau,care cresc de mici cu trauma ca oricine chiar si familia primara le poate face rau,si care sunt învătați ca asa e bine,se mai pot schimba,sau aceasta problema se capată in copilărie,si tot atunci se formează percepția asupra vietii si personalitatea,iar de traumele copilăriei nu mai scapi? Acest gen de copii pot casta la un moment dat încredere in cineva,sau acei copii datorită traumelor nu vor avea niciodată încrederea totala necesară in cineva,si vor percepe toată viata prietenia ca pe un cumul de interese, si ca pe o definiție din care lipsesc empatia sau afectivitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Parerea mea "neavizata" e ca odata formata o mentalitate si personalitate (chestii care se formeaza in copilarie) e greu sau chiar imposibil sa le mai schimbi. Probabil exista si exceptii, dar daca de mic ai fost invatat intr-un fel, in felul ala o sa continui cam toata viata. Daca ai fost invatat ca e mai usor sa furi si sa cersesti decat sa muncesti si totusi faci la fel de multi bani, si pe langa asta nu ai niste valori morale legate de chestia asta, de ce sa alegi calea grea? De ce sa muncesti?
Despre atasament ti-a raspuns seth.

| seth2016 a răspuns:

Citeste despre teoria atasamentului, John Bowlby, Mary Ainsworth si te lamuresti.