| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi-a venit comanda pentru o pereche de ochelari, -5.00 la ambii ochi cu cilindru de 2.00. Dacă mă uit mai pe marginea lentilei, la TV, văd display-ul înconjurat de o lumină galben-verde. Tot timpul parcă mă uit în gol, și când scriu pe telefon, am momente la câte 2-3 secunde în care nu pot să focalizez. E normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La marginea lentilelor puternice se intampla sa existe neuniformitati de refractie, care duc la polarizarea luminii, adica diferite lumini si culori.

Cand incepi sa folosesti lentile puternice, ochiul are nevoie de 1-2 saptamani de acomodare.
Daca dupa 2 saptamani tot ai problema cu focalizarea, atunci mergi inapoi la control la medicul care a prescris ochelarii!
Pana atunci nu-ti forta ochiul cu telefonul!