| aabbccdd a întrebat:

Buna,

Acum 4 zile stomatologul mi-a finalizat implantul dentar. Coronita nu este cimentata permanent (mi-a estimat durata cimentului provizoriu la o saptamana/o luna/un an. Dupa doua zile coronita mi-a cazut. Va rog, persoanele care au implanturi dentare, imi puteti spune daca coronita cade la cateva zile? Care ar mai fi avantajul implantului dentar daca mai mult stau fara coronita decat cu ea?! Mi se pare ciudat fapul ca nimeni nu mi-a spus de la inceput acest dezavantaj.

Astept cu interes raspunsuri de la persoanele care au implanturi dentare,
aabbccdd

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Urmeaza cele definitive

| pietrean a răspuns:

Coronita poate cadea mai repede, din cauza cimentarii proaste.Sau,o alta cauza(asta am patit si eu si sotul), lucrarea dentara a fost facuta prost de catre tehnician, sau poate stomatologul a luat amprenta gresit:coronita(3 masele si 4 dinti) nu urmeaza exact forma gingiei, este putin mai in afara in partea din fata.Din aceasta cauza, partea din spate a maselelor, se cimentasera, iar partea din fata(cei 3 dinti), erau mai in fata si de aici, lucrarea cam misca.
Sa fii atent, la acest aspect si sa nu accepti cimentarea definitiva.
Mergi inapoi, sa-ti cimenteze din nou si observa si acest aspect(sa nu fie lucrarea facuta gresit).

| MariusApostol a răspuns:

Poate sa fie din mai multe cauze, cimentul folosit a fost probabil de calitate inferioara, stomatologul nu a fixat bine coronita, coronita a fost facuta gresit de tehnician, din cauza mastecatiei, fiind un ciment provizoriu nu are aceeasi compozitie ca unul definiv, din cauza fortei poate sa zboare din locul respectiv sau mai poate fi din cauza bruxismului
http://dentoplus.ro/sfaturi-stomatologice/despre-implantul-dentar
http://dentoplus.ro