| 熊Panda熊 a întrebat:

Acum vreo cateva luni mi s-a format un chist mic si cam tare in lobul urechii stangi. Acum am observat ca am si pe urechea dreapta. Nu ma dor deloc, si cel mai vechi nu a evoluat deloc. Poate fi ceva grav? Ar trebui sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

In mod sigur trebuie sa te duci la cel putin trei medici! Ca in ziua de azi, o parere nu ajunge!(ca nu stii care e parat sau nu). Cu ce te pot ajuta? Cu un sfat! Nu spune la nici un medic, ce ti-a zis celalalt! Vei trage singur o concluzie, daca nu informeaza-ne si vom vedea ce e de facut!
In principiu pot fi banalitati, dar fiecare pacient are boala lui. Eu, spre exemplu, am deja 60 de ani, mi-au parut si mie chisturi, depinde si la ce varsta ti-au aparut, exista la pubertate si la adolescenta diverse 'refulari' cu manifestari care in timp dispar de la sine. Dar du-te la 3 medici specialisti:generalist care sa-ti dea trimitere la un internist (specialitateORL sau ce constata el ca-i necesar), si un specialist de glande.
Asta daca ai bani!
Daca nu? Fa-ti o harta a urechilor si noteaza cu 'rosu' punctul cu chistul ala! Uita-te pe internet si vei gasi in acel punct reprezentat un organ. Acolo poate fi problema, daca este! (medicina traditionala chineza).Nu sunt medic, dar niciodata un medic nu te poate ajuta daca tu nu stii!

Răspuns utilizator avertizat