| monmon a întrebat:

Am aproape 17 ani, Inspre iarna aveam 51 de kg. In iarna mi-am rupt piciorul si am stat 4 saptamani cu el in ghips. In tot acest timp am incercat sa-mi iau masuri, sa nu ma ingras, sa nu mananc mult, dar degeaba, dupa aceste 4 saptamani am descoperit ca m-am ingrasat 3kg jumate. In urmatoarele doua saptamani, reuseam sa merg doar cu carja, asa ca multa miscare nu am facut, in acest timp m-am ingrasat inca un kg si ceva. Acum am 56 Iar lucrul ce ma supara cel mai tare este ca nici in ziua de azi nu pot face miscare din cauza piciorului, abdomene fac si alte exercitii... Dar parca pe zi ce trece tot mai mult pun! Spuneti-mi voi va rog o dieta care intr-adevar a mers. va roogg... Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| robert1239 a răspuns:

Piciorul tau este vindecat.Am trecut si eu prin aceasta perioada intr-adevar in care nu ai ce sa faci.Organizeaza-ti mesele in asa fel incat sa mananci la ora fixa.Incearca o dieta cu multe fructe legume si tot ce este natural. Dimineata cereale cu lapte ar fi ideal, la pranz o salata (rosii, branza, castraveti etc.)ce iti place tie, si in fiecare seara sa mananci peste + 2 -3 mese usoare cum ar fi un mar.Cand incepi sa iti dai drumul cu piciorul incearca sa fugi, putin cate putin.

| crissx a răspuns:

Buna! In primul rand, trebuie sa intelegi ca dupa ce ti-ai rupt piciorul, organismul tau, a luptat sa refaca tesuturile distruse, si pentru asta, e normal sa fi avut nevoie de subtante hranitoare, pe care le-a depozitat! Nu te stresa cu sportul! Ai rabdare ca organismul tau sa se refaca complet, nu in sensul ca te-ai vindecat si gata, poti face tot ce vrei! Totul se va regla de la sine! Toti avem perioade, in care organismul simte nevoia sa asimileze mai mult, din diverse motive :stres, stare de oboseala, dureri... si perioade cand poti scapa de kilogramele in plus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal nu va inteleg. Toata ziua aud lumea spunand " Vai, ce gras/a sunt! Trebuie sa slabesc!", dar APROAPE niciodata nu aud lumea spunand " Ma simt bine in pielea mea! Nu vreau sa slabesc sau sa ma ingras!" sau " Sunt prea slab/a si trebuie sa ma ingras!"... Va rog faceti-ma sa va inteleg pentru ca sunt foarte confuza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

si eu am avut problema ta
eu am aproape 16 ani
am avut piciorul in ghips si la fel ca tine am crezut ca incep sa ma ingras
te inteleg perfect
uite cum am procedat eu:
-am inceput sa tin o cura pe baza de fructe si legume
adica macam multe fructe
consumam multa apa
si carne de pui sau de peste
lactate dar cu masura
am tinut aceasta cura 2 saptamanawinking
in astea 2 saptamana am slabit cam 7 kgtongue

pasul 2:

ca sa nu pun la loc tot ce am dat jos
nu stiu daca cunosti asa-zisul "efect yoyo"...(daca nu stii cauta pe netwinking...)
imediat ce am scapat de problema cu piciorul
am inceput sa fac sportwinking
alergam zilnic din ce in ce mai mult
si eu de la 60 de kg cate aveam
acum am 53
dar sa stii ca eu eram mai plinuta inainte
si asta ma determinat mai multtongue
oricum mult succeswinking
sper sa obtii ceea ce iti doresti
si sper ca sfaturile mele sa te ajutewinking

Daryawinking:*:*

| monmon explică:

Adina, nu am spus ca sunt grasa! Chiar nu ma simt deloc grasa, doar ca vreau doar sa revin la forma initiala