| cristina2499 a întrebat:

Bună! Am fost ieri la dentist pentru închiderea canalelor, mi-a facut ceva tratament și le-a închis cu gutapercă. De aseară nu mai simt așa bine gustul mâncării. Cel puțin cu vârful limbii dacă ating ceva, nu îi simt gustul. Se poate să fie de la substanțele cu care a lucrat?
M-a dat cu un spray pentru amorțire cât a lucrat, dar după o oră efectul a trecut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ar putea sa fie de la interventia stomatologica, desi mentionez ca eu unul nu imi mai amintesc daca asa a fost si in cazul cand am venit de la stomatolog, bine a doua zi daca mai simteam sau nu gustul mancarii
nu am idee ce este gutaperca eu am vazut ca este un arbore, dar nu stiu ca si substanta folosita in stomatologie ce efecte are asupra gustului si asupra receptorilor gustativi
deci pe scurt, da ar putea fi, necunoscand toate substantele care au fost introduse acolo in cadrul lucrarii stomatologice
daca ai numarul de telefon al dentistului/clinicii care s-a ocupat de tine, nu ar strica sa ii suni si sa le ceri un sfat raportat la ceea ce ai intrebat aici!

| trophin a răspuns:

Am lasat *** in cineva, era stomatoloaga... era a ta mama?

| OneReason a răspuns:

Este posibil ca schimbarea în gustul mâncării să fie o reacție temporară la tratamentul stomatologic pe care l-ați primit. Anumite substanțe utilizate în timpul procedurii pot afecta temporar papilele gustative sau pot interfera cu senzația gustului. De asemenea, utilizarea spray-ului pentru amorțire poate contribui și ea la această senzație temporară de modificare a gustului.