| Alexia16ale a întrebat:

Buna,Am mancat timp de 3-4 zile vreo 2000-3000 de calorii pe zi m-am cantarit dupa zilele alea cand cantaream mai mult aveam 3 kg in plus apoi sambata am condumat 1100 si duminica 800 si aveam luni cu 4 kg mai putin.nu stiu cum se poate? eu inainte de menstruatie mananc ff mult si prost

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cand ai facut cantarirea ziua dupa mancate sau cand anume?

regula de aur sa o numesc asa ar fi "Este recomandat să te cântărești dimineața, imediat după ce te trezești și înainte de a mânca sau bea."

pe langa asta ca sa urmaresti progresul ar fi indicat sa te cantaresti 1 sau de 2 ori, la 2 saptamani, cel putin asta cand tii dieta
in orice caz nu te cantaresti de 3x ori pe zi ca nu te ajuta ba din contra

de pe net aflam :

Daca esti femeie, este important sa stii ca greutatea fluctueaza in perioada menstruatiei din cauza retentiei de apa specifice sindromului premenstrual. Cumva, ea va atinge aprogeul in prima zi a menstruatiei si va reveni la greutatea normala, reala, in urmatoarele zile.

In plus, mai sunt si alti factori care pot modifica usor afisajul cantarului. Primul dintre acestia este dat de alimentatie. Da, sunt alimente care se digera mai greu, adica raman mai mult in organism si vor influenta astfel greutatea ta.

| alina2k18 a răspuns:

Inainte si in timpul menstruatiei retii apa extra in tesuturi plus ca esti balonata.
In functie de gabaritul tau poti avea oscilatii de 1-3 kg.
Gen daca ai 50 kg poti avea unul extra pe cantar la menstruatie.
La 80-90 variatiile pe cantar pot fi si de 3kg.
Nu inseamna ca ai pus atatea kg de grasime pura pe tine.

| KovacsB a răspuns:

Papica ingrasa ce este neclar?