| D0zzz a întrebat:

Am o prietena care are 14 ani, 1.61 m. si vreo 46 kg. Zice in ultimul timp ca s-a ingrasat si ca dupa fiecare masa se umfla si pare mai grasa. Voi ce credeti? Mentionez ca nu mananca fast food-uri, dar nici mega sanatos nu mananca, mai putine ciorbe, dar aproape nimic prajit.
Si inca ceva, am auzit undeva ca la varsta pubertatii nu ai cum sa te ingrasi deloc (decat daca mananci foarte des fast food). Zice ca, cresti in inaltime si deloc in greutate. este adevarat? Si ce ar trebui sa faca prietena mea? Ce sfat ii dati? happy Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IrinaIvashkov a răspuns:

Buna

Prietena ta e slaba ar trebui la 1.61 m sa aiba 51 de kg

| Cosmin2005 a răspuns:

1.61 m si 46 kg? E slaba pentru inaltimea ei!
Si daca se umfla dupa fiecare masa ori se baloneaza ori are alta problema!