| ANONIMANONIMI a întrebat:

Buna am si eu o intrebare.O fata care este virgina, si a trecut de varsta de 18 ani,poate avea probleme hormonale grave, sau probleme pe fond emotional care se pot agrava? doresc mai multe pareri.va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Problemele hormonale pot aparea la orice varsta si nu au nici o legatura cu virginitatea sau lipsa ei. majoritatea fetelor de 18 ani sunt virgine, iar deraglarile hormonale pot aparea de la fete de 12-13 ani pana la femei in prag de menopauza. Virginitatea nu are legatura cu problemele emotionale. Daca are activitate sexuala fortata (viol) sau cu un partener pe care nu-l iubeste, poate avea probleme emotionale, dar lipsa activitatii sexuale nu determina absolut nici o problema, de nici un fel.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma distreaza cei care cred ca sexul este o conditie vitala pentru un organism. Noi, oamenii, alegem sa facem sex pentru ca ne place nu pentru ca organismul nostru nu poate functiona fara.