| nOnAmE_6909 a întrebat:

am si eu o intrebarehappy sper sa ma puteti ajuta cu niste rasp:d ...de vreo 5 luni nu mai beau DELOC apa( pentru ca nu sunt in romania si aici la mine nu este buna apa de baut) numai suc pepsi si cola si de o vreme ma tot doare stomakul oare poate fi din cauza asta? astept rasp voastre...

MULTUMESC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 32nelenya a răspuns:

Durerea de cap sau durerea de stomac este primul strigat disperat dupa apa! Fara acest mijloc de transport care este apa, celulele organismului nu pot primi substantele nutritive necesare si nu pot elimina deseurile toxice care iau nastere. Fara apa suficienta durata de viata a celulelor scade.deshidratarea celulelor se face din lipsa apei! nu neglija acest sfat consuma cel putin 1 litru de apa pe zi iar restul ceaiuri sau sucuri naturale! renunta cu desavarsire la cola si pepsi sunt cele mai periculoase. in speranta ca ti-am fost de folos ati urez multa sanatate

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca da. Sucurile astea sunt foarte toxice, nu ar trebui sub nici o forma sa bei imi mult de un pahar pe zi si nu chiar in fiecare zi. Bea ceai sau apa plata, dar nu suc fiindca o sa te imbolnavesti.

Abh
| Abh a răspuns:

Pe langa problemele gastrice, ai sanse mari sa faci un diabet zaharat insulino-dependent.

| Ady00pk a răspuns:

Tu ce crezi?straight face Poti bea pepsi si cola dar nu poti bea apa PLATA? de ce? Cred ca esti deja copt pe dinauntruhee hee
Pune si cumpara apa plata!

| nOnAmE_6909 explică:

Exista apa in magazine dar ma refeream ca la mine in casa nu este buna de baud pentru ca este cu clor normal ca este si apa plata in magazine dar m-am obisnuit cu sucstraight face

| piciuk a răspuns:

In strainatate exista apa imbuteliata, care este foarte buna, ma gandesc ca este cam la fel ca si pepsi sau cola la pret. puteai sa alegi si tu un alt suc, macar fanta sau ceva natural.cola si pepsi nu sunt bune deloc, iti mananca calciul si iti taie pofta de mancare. cauta la supermarket apa, e imposibil sa nu fie.

| mrnmarius a răspuns:

Sigur asta e cauza, si sincer nu creed ca acolo unde esti tu exista cola si pepsi, dau nu exista apa plata sau macar apa minerala! Cola creeaza dependenta, ai grija incearca sa renunti cat mai repede!
Ps: www.suplimente-naturiste.com

| Jeny1 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa fii cinstita si sa spui ca nu ai vrut sa bei apa, nu ca nu se gaseste de cumparat in magazine. Ti-ai subminat sanatatea si ai sa regreti daca nu iti schimbi imediat obiceiul.Este foarte important pentru organismul uman aportul de apa. Ceea ce ti-a raspuns 32nelenya este perfect adevarat! Sanatate!

| Kiyy a răspuns:

Mai bine te'ai duce la doctor, pepsi si cola afecteaza ficatul, marindul. apoi inima. la stomac poate fi de la altceva... dar cel mai sigur este sa te duci la un doctor. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mrnmarius cola nu creeaza dependenta lol!
@anka Ar trebui sa NU te mai droghezi lool!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost in alta tara si stiu cum este:cola si pepsi parca te atrag sa le bei de mute ori, si apa de la robinet nu e buna este cam ca si sucurile cola si pepsi in cantitate mare in fiecare zi.Si cum am spus si mai sus, de la robinet nu se poate asa ca in multe cazuri ne gandim sa cumparam apa imbuteliata dar un sfat:NU CRED CA-TI V-A PLACEA:e foarte schimbat gustul apei fata de apa de la robinet si nu m-am putut obisnuii cu ea, dar daca te poti obisnuii e buna! bine ma rog eu am fost in spania!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu beau de ani doar suc...nu pot bea apa. Si eu am dureri de stomac si cu siguranta sunt din cauza sucurilor cu acid. Sfatul meu este sa faci cate o pauza din cand in cand si sa incerci sa bei sucuri naturale, sau ice-tea. O sa vezi ca o sa te lase durerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu ai inceput sa te deshidratezi, renunt ala suc si bea apa, altfel sanatatea ta se distruge irmediabial, ficatul ti se unple de toxine, rinichii se blocheaza, stomacul ajunge sa faca ulcer, flora intestinala se distruge, densitatea osoasa scade, poti sa iti cumperi un filtru de apa bun, de exemplu eu mi-am luat unul care imi regleaza si ph-ul apei http://www.cali.ro/91-aquarion-water-ionizer-and-filter-filtre-de-apa.html

| Teo_8331 a răspuns:

Da deoarece sunt si carbogazoase si dauneaza rau organismului