| Melonnn a întrebat:

ametelile cand te ridici brusc sunt normale?
big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU sunt normale!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiune ortostatică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu sunt normale, dar sunt trecatoare! In general, o asemenea ameteala indica o carenta(lipsa) a unui element necesar bunei functionari a organismului.

| Etelca a răspuns:

Consulta un doctor, poate duci lipsa de proteine, calciu etc happy

| miTzuliK93 a răspuns:

Daca acestea vin dupa ce ai stat mai mult timp intr-o pozitie, jos, atunci da. Dar daca-s dese, nu.

De obicei asta se datoreaza nivelului scazut al hemoglobinei din sange. Cu alte cuvinte ai putea fi anemic(a). Niste analize la sange rezolva totul. tongue

| Blamely a răspuns:

Nu, nu-s normale.

| Rax a răspuns:

Buna.bine'nteles ca nu, suferi de anemie, lipsa de protein sau de vreo vitamina.trebuie facuta o simpla analiza la singe pentru a depista deficitul

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Nu dar mergi la spital si iti recomanda un doctor!

| fulgerul090608 a răspuns:

Da si eu amestec din cand in cand cand m-a ridic brusc

| curious01 a răspuns:

Si mie mi se intampla, nu e grav, dar totusi se poate trata...

| Alin_Cristea_1999 a răspuns:

Ai anemie mananca fructe si legume multe sau bea sau mananca coacaze sau sirop de coacaze.

| PauliciCuLipici a răspuns:

Ai lipsa de calciu. Bea lapte. si ia vitamine. ti-se poate face rau in orice moment. poate fi si de la oboseala.