| LarisaWW a întrebat:

Are cineva excoriere psihogena aka dermatilomanie? Este acea boala in care o persoana nu se poate opri din a-si leza pielea prin stoarcerea cosurilor, punctelor negre si ruperea crustelor unor rani. Seamana putin cu boala in care o persoana nu se poate controla in a-si rupe parul, numai ca cu pielea. Nu vorbesc de persoanele care o fac ocazional, ci de cele care o fac constant si carora de multe ori le sunt afectate viata sociala si se izoleaza, ascund urmele cu haine si machiaj si totusi nu se pot opri chiar daca stiu ca le face rau. Sunt curioasa deoarece in Romania nu sunt prea multe informatii despre acest subiect si chiar vreau sa stiu daca se mai confrunta cineva cu problema asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Wow, cred că e prima dată când aud numele în română.
Da, am avut și eu problema asta. Nu știu ce e așa fascinant/calmant la a-ți rupe bucăți de piele de pe scalp, dar e. Cu toate că îți provoacă mult stres după aia. laughing în cazul meu, ajungeam mereu cu o grămadă de mătreață pe haine, ustura când îmi spălam părul sau când era frig afară, îmi rupeam din greșeală și fire de păr, etc.
Arătam foarte stupid
Dar eu oricum nu eram/sunt prea socială, deci de izolat nu am ce să spun.
Am încercat să port mănuși o vreme dar nu a ajutat, pentru că era prea ușor să mi le dau jos. Funcționează câteva minute/ore apoi trebuie să ți le dai jos că mănânci sau ceva și înainte să observi, deja faci "prostii" cu mâinile laughing
Singurul lucru care m-a ajutat pe mine a fost să îmi reamintesc constant că nu trebuie, că "nu, nu ai voie să o faci nici doar pentru un minut", "nu, nici măcar nu îți atinge capul/părul", "pune mâna jos" și alte cele.
Baftă!

| seth2016 a răspuns:

Dermatilomania (piele) si tricotilomania (par) sunt tulburari obsesiv compulsive.

Criteriile de diagnostic pentru dermatilomanie sunt:
- excorieri (jupuiri usoare) repetate ale pielii rezultand leziuni (care pot fi ascunse, mascate sau acoperite)
- incercari repetate de a scade frecventa comportamentului sau de a-l opri
- tulburarea cauzeaza un distres semnificativ sau interfereaza cu activitatile sociale, scoala, cu jobul, cu petrecerea timpului liber
- ecorierea nu poate fi atribuita altor conditii medicale (de ex. scabie sau abuz de substante)
- sunt excluse halucinatii sau iluzii, miscari stereotipe etc. din alte tulburari psihotice, obsesiv-compulsive, ticuri

De obicei excorierea are loc pe maini si brate. Pot fi vizate atat pielea sanatoasa cat si neregularitati minore, cosuri etc. Se pot folosi unghiile sau diverse instrumente. Pot exista in plus ciupiri, intepari, muscaturi. Comportamentul poate dura mai multe ore / zi, un timp indelungat (ani).

In plus pot exista ritualuri, apare tensiunea specifica din tulburarea obsesiv-compulsiva. De obicei comportamentul nu apare in prezenta altora. Deseori exista comorbiditati ca tricotilomania sau depresia majora.

Tulburarea debuteaza cel mai des in adolescenta. Evolutia e de obicei cronica. Poate dispare si reapare dupa un timp.

Se recomanda psihoterapia comportamentala, dar nu stiu ce efect are pentru ca nu am vazut nici un caz pana acum.

| Dana2103 a răspuns:

Sunt manifestari toc

| medicultau a răspuns:

Depide de varsta. Daca debnuteaza la o varsta frageda merge cu ajutorul familiei:

persoane necesita psihoterapie continua, deoarece ele considera actitatile zilnice expuse stresului interminabil. Cele mai minore decizii reprezinta probleme de neinns, iar pacientul, lipsit chiar de cea mai mica farama de discernamant, cauta sprijin la fiecare pas. Ce putem noi oferi in aceasta situatie?
https://www.mediculmeu.com/......tinere.php

sau

Psihoterapia structurala a familiei:
https://www.mediculmeu.com/......miliei.php