| vulpitaa18 a întrebat:

Are cineva sfaturi pentru tratarea acneei?(nu recomandari de creme, am deja). Spre exemplu ce alimente sunt benefice, ce v-a ajutat pe voi bla bla

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Nonolita a răspuns:

Sa renunti la grasimi, alimente iritante (ardei iute, piper, etc).

| Simpatic a răspuns:

Iauzi ce zice Sf.Petru : sa nu fumezi, sa nu bei droguri sa nu iei.

| xeum a răspuns:

Am renuntat la mancarea grasa si am utilizat sapunul de sulf, cel putin asa am scapat eu de acnee.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Multe cazuri de astm cronic, alergii, infecții ale urechii, acnee au fost complet vindecate prin simpla eliminare a laptelui si produselor lactate din alimentație.
O alta cauza a acneei este hipersensibilitate la nivelul hormonului sexual testosteron. Aceasta hipersensibilitate determina producerea unei cantități anormale de sebum, substanță grasa secretata de glandele sebacee si care protejează pielea.In același timp, o reacție anormala in interiorul canalelor glandelor sebacee face ca celulele care le căptușesc sa devina prea lipicioase.In loc sa fie eliminate după ce mor, aceste celule se aduna si înfunda canalul seboreic.Sebumul acumulat se întărește formând un cap negru sau alb, iar bacteriile prezente pe suprafața pielii se pot multiplica cu ușurință, producând pustula roșie si umflata, tipica pentru acnee.In cazuri grave, aceste pustule se pot transforma in comedoane sau chisturi pline cu lichid.
Anumite medicamente (unele pilule contraceptive, corticosteroizi si medicamente pentru epilepsie ) pot agrava acneea.La fel si medicamentele care conțin iod si sare iodata agravează acneea, de aceea evitati-le.
Multe loțiuni si produse cosmetice pot conține chimicale care pot agrava acneea.
Nu lăsați parul sa va atingă fata, nu pune-ti mana pe fata si nici macar nu atingeți fata cu degetele, folosiți o țesătură curata când va scărpinați.
Folosiți haine de bumbac 100%.
Stresul poate juca un rol semnificativ in înrăutățirea acneei.
Expunerea cu moderație la soare este benefica pentru tratarea acneei.
Se va consuma multa apa,pentru o buna hidratare si o eliminare rapida a toxinelor.
Spalati-va fata cu un săpun care nu conține ulei, dar nu usucă pielea.
Coșurile nu se storc, pentru ca, in acest fel, infecția pătrunde in tesuturile mai profunde.
Tratament: cura de crudități vreme de 1-2 luni. In aceasta perioada beți multe sucuri de fructe si zarzavaturi.
Se recomanda următoarele sucuri:
Morcov 1-2 pahare pe zi;
Țelină 1/2 pahar pe zi;
Orz verde 2 pahare pe zi;
Păpădie 1 pahar pe zi;
Urzica 1-2 pahare pe zi;
Leurda 1 pahar pe zi;
Pătrunjel frunze 1/2 pahar pe zi.
Sucurile de sfecla si varza curata sângele si ajuta pielea grasa predispusa la acnee.
Teci de fasole verde cat mai cruda 1 pahar pe zi.
Folosiți sucurile pe care le puteți găsi in sezonul respectiv.
Cura interna cu argila.Cura durează 30 de zile.
Consumați alimente bogate in zinc precum : semințe de dovleac,semințe de floarea soarelui, pâine integrala, drojdie de bere ( fulgi nutriționali), fasolea, germeni de grau, ciuperci.
Folosiți alimente bogate in vitamina A, vitamina E, vitamina B6.
Pulbere din semințe de in, se ia seara pe stomacul gol 2 linguri.
Ceaiuri din: Brusture ( rădăcina) Teci de fasole, Trei frați pătați, Galbenele, Soc.
Castraveții calmează erupțiile inflamate, cu mancarimi. Tăiați un crastavete in cubulețe si fierbeti-l intr-un litru de apa timp de 15 minute. Turnați intr-o bucata de panza si presați sau strecurați. Aceasta apa curata si tonifica pielea grasa.
Tratament intern de minimum 2 luni cu ulei de catina.Se iau cate 40 picături de doua ori pe zi.
Cataplasma cu argila si frunze de ceapa.
Masca de fata obtinuta din: 2 lingurițe de drojdie de bere, 2 linguri de ulei de măsline, si doua linguri de miere lichida.Amestecul se omogenizează si apoi se intinde pe ten, unde se lăsa vreme de 30 de minute, după care se spala cu apa călduță. Extras din cartea "Sănătate si vindecare..." de Sorin Nicola

| vulpitaa18 explică (pentru Simpatic):

Interesant,dar nu fac nimic din astea

| Donsavas a răspuns:

Foloseste săpun cu sulf.