| AndreeaRog13 a întrebat:

Aş dori părerea voastră despre ceva. La începutul anului am răcit. Ma durea foarte tare gâtul, de abia puteam vorbi. Medicul de familie mi-a dat antibiotic Augumentin, cum era de aşteptat. L-am luat timp de 1 săptămână si 2-4 zile ( nu mai știu exact, dar am luat mai mult de o săptămână ). După câteva zile de terminarea tratamentului a început să mă mănânce zona intimă şi să mă usture când urinez. Am pus- o pe mama sa-l intrebe pe ginecologul ei dacă am candidoză si daca am nevoie de un control, daca tot se ducea la el. Acesta i-a spus ca n-am nevoie neapărat de un control ginecologic dacă nu mi-am inceput viaţa sexuală. Acesta mi-a dat 3 plicuri de Tantum Rosa si ovule Gyniel pentru 7 zile. Problema era ca nu puteam sa le bag bine pentru ca ma durea foarte tare ( m-am mirat pentru ca sunt mici ca cele de amoxacilină, poate pentru ca sunt virgina) si durerea persista pana se topeau (se topesc foarte greu). Norocul meu e ca se pot lua şi pe cale orală. Au trecut 4 zile de cand iau si nu se observa mari diferenţe ( ma mananca mai rar, dar tot insuportabil şi enervant e).
Tin sa mentionez ca dupa ce am terminat plicurile Tantum Rosa, am inceput sa ma spal cu bicarbonat de sodiu. Si folosesc si bephanten pentru ca sunt rosie si ma cam ustura uneori.

Ce parere aveţi? Imi va trece sau trebuie sa ma duc la un ginecolog?

PS: Am 16 ani si sunt virgină

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie sa mergi la ginecolog, nu iti mai face spalaturi cu solutii improvizate in casa pentru ca vaginul are o flora si un ph al lui, pe care daca il disturbi dai de probleme si mai mari decat ai acum. E clar ca ti-ai perturbat flora cu antibioticele, pana ajungi la ginecolog tine o igiena viguroasa si nu mai folosi alte substante fara recomandarea medicului.
Sanatate!