| anonim_4396 a întrebat:

Ca copil ( cacofonie dar nu îi bai ) de 12 ani e bine sa faci sport intens? Nu doar niște genoflexiuni etc, ceva exercitii mai grele și mai multe. Ce-i drept mă obosesc destul de tare dar peste 1 minut îmi trece oboseala.
Este în regula? Cam printr-un antrenament din ăla 300-400 calorii arzi. Îți dai seama cât e de intens...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca e vorba de sala, nu prea e ok la varsta asta pentru ca iti poate afecta cresterea in inaltime. Sala ar fi bine dupa 15 ani incolo. PAna atunci poti practica sporturi gen fotbal, basket, inot etc. sau chiar exercitii la sala dar fara greutati. Eu insa la varsta ta as recomanda un sport, te dezvolta si social si fizic.

| Neyter a răspuns:

Nu spune nimeni ca nu poti sau sa nu mai faci asta, dar incearca sa nu te epuizezi prea tare, daca vezi ca nu mai poti ia o pauza deoarece s-ar putea sa faci o febra musculara de o sa stai vreo 2 zile in pat dar in rest e normal

| Marpo a răspuns:

Dacă te referi la ridicat greutăţi, ar fi bine să aştepţi până te opreşti din creştere. Apoi începe treptat ca să ţi se întărească oasele. Altfel te poţi alege cu probleme la coloană sau deformări osoase.
Dacă ai calorii de ars (eşti supraponderal) atunci alege ceva ce nu-ţi tasează oasele, gen alergat, volei etc.
Dacă nu eşti supraponderal, atunci fă mişcare moderat. Tot până te opreşti din creştere.