| Lisandra a întrebat:

Buna,
Cate luni trebuie să ai la actual loc de munca ca sa poti intra in prenatală, 6 sau 12 luni? Eu stiam ca 6 luni. Am 1 an jum in câmpul muncii si urmeaza sa ma angajez in alta parte si voi avea o întrerupere de vreo 5 zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

In conformitate cu prevederile Art. 7 din OUG 158/2005, cu modificarile ulterioare, stagiul minim de cotizare este de 6 luni :
"Articolul 7
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."(http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/66305 )

p.s. Nu are importanta acea intrerupere de 5 zile (sau mai mult )intre vechiul si noul loc de munca asa cum eronat ti-a raspuns userul " DonnaAlba"! Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie DIN INSUMAREA perioadelor enumerate la articolul 8 din actul normativ mentionat mai sus. Mai mult, beneficiaza de concediu de maternitate chiar si femeile care nasc in termen de 9 luni de la data incetarii contractului de munca(concediere) din motive neimputabile lor (vezi prevederea la art.23 din actul normativ mai sus mentionat )

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cate luni ai acum!
In situatia in care tu te muti la alta companie, nu ti se poate da prenatal, fiind proaspat angajata!

| Ether a răspuns:

Trebuie sa ai cele 6 luni cotizate, dar nici nu cred ca te poti muta altundeva cu locul de munca si imediat dupa sa intri in concediu.

| Lisandra explică:

Multumesc frumos pentru raspuns! Am întrebat momentan informativ, nu eram lămurită în privința aceasta. Bebe se lasă mult așteptathappy vine după tratamente