| GeorgianaDub a întrebat:

Ce imi puteti spune despre uterul retrovers? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Este o problema medicala delicata, de aceea va invit sa vizitati site-ul: www.reginamaria.ro unde se afla spitalul Fundatiei Regina Maria si au o extensie : intreaba doctorul, unde veti primi sfaturi competente. Medical va spun doar ca nu tratati dupa ureche aceasta situatie! Sanatate!

| eudoareuu a răspuns:

Uterul antevers, pozitia normala a uterului, este usor ridicat si aplecat in fata, acoperind partea superioara a vezicii urinare. In schimb uterul retrovers este aplecat in spate, spre coloana vertebrala si se sprijina pe colon. Cu cat uterul este mai aplecat spre spate cu atat gradul de retroversie este mai mare.

Citeste mai multe aici : http://www.feminitate.org/2011/07/uter-retrovers/