| oanyyy a întrebat:

Ce inseamna SIDA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PukkyyyPu a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/SIDA fundita t rog:X

10 răspunsuri:
| ღNameღ a răspuns:

Sida e o boala care se ia printr-o chestie urata funda? stiu stiu,nu merit,dar nici macar una mica. OKok, nu merit, sigur o sa dai la una care a scris 28 de randurisad...ma surprinzi?

neluL
| neluL a răspuns:

SIDA (Sindromul Imunodeficienței Dobândite), este o afecțiune a sistemului imunitar, caracterizată prin infecții oportuniste, neoplasme, disfuncții neurologice și o mare varietate de alte sindromuri. (Acronimul SIDA provine din limba franceză: Syndrome d'Immuno-Deficience Acquis. Pe plan mondial se mai folosește și acronimul AIDS, provenit din limba engleză: Acquired Immune Deficiency Syndrome.)
Simbolul solidarităţii cu persoanele HIV-positive şi bolnave de SIDA.

Infecția cu HIV este ireversibilă, se poate doar întârzia apariția bolii prin administrare de medicamente. HIV reprezintă prescurtarea în limba engleză a Human Immunodeficiency Virus (Virusul Imunodeficienței Umane - virusul HI). Boala SIDA, odată declanșată, evoluează continuu, putându-se întârzia doar și trata medicamentos sau chirurgical o serie de boli apărute ca urmare a deficitului imun.

SIDA a fost declarată ca boală de sine stătătoare cu aspect de pandemie la 1 decembrie 1981. Organizația Mondială a Sănătății (OMS) consideră numărul deceselor datorate urmărilor acestei boli ca fiind de 2, 9 milioane în anul 2006, numărul celor infectați pe plan mondial de 39, 5 milioane, anual infectându-se alte 4, 3 milioane de persoane. Pe plan mondial numărul persoanelor infectate cu HIV se apreciază ca fiind de 1% în grupa de vârstă 15-45 de ani. În unele țări din Africa se consideră numărul celor infectați cu acest virus în această grupă de vârstă ca fiind de până la 20% (și chiar mai mare în unele regiuni) din populație.

SIDA este un sindrom care denumește totalitatea bolilor asociate infecției cu virusul HI (HIV), infecție care duce la slăbirea, respectiv distrugera sistemulului imun. Aproape toate persoanele netratate infectate cu HIV vor dezvolta în cele din urmă SIDA. SIDA afectează în special populația tânără, activă din punct de vedere sexual, însă se poate transmite și de la mamă la copil (făt), în cursul nașterii prin contactul cu sângele matern sau după naștere prin alăptare. Evoluția fatală a tuturor pacienților atinși de SIDA, în ciuda terapiilor celor mai moderne, sofisticate și costisitoare aplicate, împreună cu extinderea bolii, cu afectarea inclusiv a copiilor, sunt factori de alarmă și de generare a psihozei de teamă față de acest flagel al secolelor XX-XXI.
Contaminarea:
Virusul HI (HIV) se transmite prin sânge, spermă, lichid cefalo-rahidian (LCR) și lapte matern. Ca poartă de intrare pot funcționa răni proaspete, sângerânde din mucoasă (oculară, bucală, vaginală, anală) sau răni nevindecate sau insuficient protejate de pe oricare parte a pielii corpului. Căile de transmitere cele mai frecvente sunt cele vaginale sau anale datorate nefolosirii prezervativelor și practicii sexuale orale. La toxicomani folosirea în comun a seringii poate fi, de asemenea, un mod de transmitere prin consumul de droguri pe cale intravenoasă. Grupul homosexualilor este considerat ca fiind un grup de risc, din cauza schimbului des de parteneri și a contactului sexual anal. Gradul de risc depinde direct de concentrația de viruși din secreția vaginală, spermă sau sânge.

Transfuziile de sânge și produsele preparate din sânge pot, de asemenea, prezenta un risc de contaminare cu HIV. Controlul de rutină al donatorilor reduce considerabil acest risc, dar nu îl poate elimina complet, deoarece infecția nu se poate depista prin teste serologice decât după un interval liber de minim 25 de zile de la infectare (fereastra serologică).

Riscul de transmitere HIV de la mamă la făt intrauterin sau la naștere în travaliu este considerat ca fiind de 10-30%. În cazul mamelor infectate se poate reduce acest risc la 2% prin administrare de medicamente antiretrovirale și naștere prin operație cezariană.

O modalitate de transmitere din păcate des întâlnită prin anii '80 din secolul trecut, este cea parenterală, prin folosirea de seringi contaminate în cazul toxicomanilor dependenți de droguri injectabile. Eliminarea folosirii în comun a seringilor a redus considerabil acest risc în țările în care toxicomania este o problemă des întâlnită.

Un grup de risc reprezintă și personalul sanitar, care poate veni în contact cu secrețiile și sângele pacientului infectat, riscul direct reprezentând înțepături, tăieturi sau contactul direct pe pielea lezată neprotejată corespunzător.

Cercetările ultimilor ani au arătat că se poate exclude transmiterea prin secreția oculară (lacrimi), bucală și prin transpirație, pentru că concentrația virușilor HI nu este destul de mare pentru o infectare, la fel ca transmiterea pe calea aerului prin aerul expirat, o cale des întâlnită la alte afecțiuni virale (v. Lista bolilor infecțioase mai frecvente).

Infectarea printr-un contact accidental cu HIV poate fi prevenită cu succes prin profilaxia postexpunere, care durează 28 de zile și se poate începe 2 ore după contact. Prima doză medicamentoasă trebuie administrată în primele 24 de ore, în cazul înțepăturilor, sau 72 de ore, în cazul contactului cu mucoasele genitale.
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/SIDA
Bafta!

| BebeStrumf a răspuns:

SIDA=Sindromul Imunodeficienței Dobândite(http://www.sanatate.org/boli/sida.php)

| Deea a răspuns:

Sindromul imuno deficitar autodobandit. E o boala de se ia prin contact sexual sau prin transfuzii de sange. II mai spune si virusul HIV.

| Anonymus3000 a răspuns:

O boala si cred ca stiai daca ai postat la sanatate

| GiuliaTamas a răspuns:

SIDA este acronimul francez pentru Sindromul Imunodeficienței Dobândite (unde "sindrom" înseamnă un complex de simptome diverse). Sistemul imunitar te protejează de diverse infecții – cum ar fi bacterii, ciuperci sau virusuri – care îți pot intra în corp.

| Pauliiici a răspuns:

Este o boala mortala care se manifesta prin aparitia unor pete foarte inchise la culoare pe toata suprafata pielii

| dany3la a răspuns:

Sida este o boala la care daca nu te protejezi cand faci sex poti sa o obtii.Sa ai grija daca se intampla asa ceva.

| danypoli95 a răspuns:

O boala

| laviii a răspuns:

Infectia cu virusul HIV.Transmiterea pe cale sexuală de la o persoană infectată la una sănătoasă (de la un bărbat infectat la o femeie, de la o femeie infectată la un bărbat şi de la un bărbat infectat la un altul); propagarea virusului prin contactul cu sânge infectat (prin transfuzii cu sânge infectat, prin utilizarea comună de către toxicomani a acelor şi seringilor contaminate, prin utilizarea acelor, seringilor sau a altor instrumente medicale sau paramedicale ce perforează pielea, fără dezinfectare prealabila); transmiterea virusului de la o mamă infectată la copilul său înainte, în timpul sau la puţin timp după naştere.