| anonim_4396 a întrebat:

Buna cine imi zici si mie ce sa mai fac am fost la un medic ginecolog si mi-a zis ca am candidoza vaginala si am luat tratament cu antibiotice si ovule o luna is nu mi-a trecut scurgerea si am si mancarimi m-am spalat si cu bicabonat de sodiu si degeaba,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bellatris a răspuns:

Nu te juca cu problemele astea, mergi din nou la medicul tau ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Lady, ANTIBIOTICELE favorizeaza candidoza genitala. La fel lenjeria intima sintetica, contactul sexual cu o persoana suferinda de aceeasi boala, care poate fi doar purtatoare, fara sa prezinte simptomatologie. Daca tu faci tratament si partenerul tau e infectat iei din nou boala de la el. Strandurile cu apa termala sunt de asemenea un focar de infectie. Candidoza se vindeca foarte greu.Pentru ameliorarea senzatiilor neplacute de mancarime si usturime, spala-te CAT DE DES POTI cu apa si bicarbonat. (Daca esti mai mult pe acasa, tamponeaza des locul cu apa si bicarbonat) De asemenea, fiind vara, prin casa incearca sa porti prin casa fustite, rochite, fara lenjerie intima sau poarta pantaloni scurti de bumbac mai lejeri, fara lenjerie intima dedesubt. La magazinele de produse naturiste cauta Conimed SP si foloseste cate unul, seara intravaginal. Ai grija insa ca ai nevoie de un tampon de igiena zilnica sau putina vata deoarece au rasina in ele, sunt uleioase si pateaza. Iti trebuie multi nervi si rabdare sa te tratezi. Iti doresc multa sanate si sa auzim de bine.

| s4a a răspuns:

Buna. Nu se poate ca medicul ginecolog sa-ti fi prescris antibiotice, acestea ar agrava candidoza, care este o infectie fungica. Tratamentul corect se face cu antifungice (sub forma de creme si ovule vaginale dar si comprimate orale).
Candidoza vaginala se trateaza destul de greu. Trebuie sa ai multa rabdare si sa respecti cu strictete tratamentul si igiena locala. Ar trebui evitate contactele sexuale si numai cu prezervativ. De asemeni, spalaturile vaginale ar trebui facute numai la recomandarea medicului deoarece pot agrava dezechilibrul florei vaginale. Daca medicul ti-a prescris intr-adevar antibiotice, iti recomand sa cauti alt ginecolog.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Candidoza trece repede numai daca o tratezi in primele 48 de ore de la debut. daca nu, tratamentul dureaza intre 3 luni si 2 ani. Cam la 3 saptamani te duci la ginecolog si iti prescrie tratament, il iei, cand il termini iar te duci la medic si tot asa pana te vindeci. NU trebuie sa faci pauze, cand te apropii de terminarea tratamentului, mergi din nou la control.