| Stamate_Iulia_1990 a întrebat:

Hei este urgent

Scurgerile vaginale normale sunt lipsite de miros, insa daca acestea sunt cauzate de infectia cu o ciuperca, lichidul va avea un miros greu, asemanator celui de bere.

Scurgerea vaginala alba sau cenusie dar nu vascoasa este simptomul vaginitei bacteriene – cea mai comuna forma de infectie vaginala. Vaginita bacteriana este considerata o afectiune cu transmitere sexuala, chiar daca etiologia exacta nu este cunoscuta. Aceasta apare cand echilibrul bacterian normal din vagin se deregleaza. Afectiunea apare in urma relatiilor sexuale cu parteneri multipli, dar si femeile care nu au o viata sexuala activa pot suferi de aceasta boala.

Scurgerile vaginale de culoare galbena si urat mirositoare, insotite de mancarimi vaginale si usturime in timpul urinarii pot semnala infectia cu un parazit microscopic - Trichomonas vaginalis – iar afectiunea se numeste tricomonaza.

Eu am o scurgere galbuie urat mirositoare am avut si mancarimi da m-am dat cu iaurt si au trecut am 16 ani si acum o luna am f ost la ginecolog si am avut tratament cu ovule polygynax si ceva medicamente mi-a trecut si mirosul vaginal cu greu pana urma, acum dupa o luna a reaparut am citit ca 90-95% trece cu METRONIDAZOL sa imi cumpar? scurgerea asa imi este ...nu mai pto sa plec la ginecolog este singurul din oras si imi este rusine, sa ma duc lunar la 16 ani

4 răspunsuri:
| Hαppiηеss a răspuns:

Da din pacate astfel de infectii recidiveaza, nu trec chiar asa usor.
Tratamentul este de durata si foarte costisitor...
Daca ti-ai inceput viata sexuala trebuie sa se trateze si partenerul.
Sfatul meu ar fi sa nu te tratezi dupa ureche, ca ai vazut tu pe internet ca trece cu un medicament anume, nu este chiar asa.
Ai nevoie de un medic bun, care sa se ocupe foarte serios de problema ta.
Incearca si o a doua parere, mergi in alt oras la un alt medic.
Sanatatea este cea mai importanta.

| Sfatosul2012 a răspuns:

E o clamydia infectia ta; ai luat o de la partener sau ti iesit dupa un tratament cu antibiotice; nu ti fie rusine poti sa te duci la ginecolog; e normal. oricum nu ti prescrie nimeni medicatia fara ginecolog.

| dadine a răspuns:

Lasa rusinea deoparte si mergi la doctor, el nu e acolo sa te judece, ci sa te ajute. Ai grija de corpul tau ca si cum ar fi un sanctoar, Repara-l daca e ceva defect la el, asa ca mergi sa-ti dea un tratament mai bun, si poate sa-ti dea si alte sfaturi de igiena, pentru ca a reaparut nu este ok, inseamna ca trebuie un tratament mai tare. Cel mai bine e sa nu te joci cu mediamentele in zona aia ca nu ai de unde sa stii ce reactii vor avea, de aia e bine sa consulti un medic.