| alyad a întrebat:

Daca ai piciorul luxat ti-l pune in ghips?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu,dar o vreme ar fi bine sa ti-l imobilizezi cu o fasa speciala(de la farmacie) si sa eviti sa il fortezi(ex:nu alerga, nu juca fotbal, nu te apasa rau pe el) pana iti va trece

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si daca este luxat cu influentarea tendoanelor se pune in ghips. Daca este miscat doar de la loc ti-l pune la loc si gata.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, dacă ajungi la medic/farmacie, îți vor recomanda doar niște antiinflamatoare, probabil și repaus.
Poți pune și o compresă cu apă rece.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde mult unde anume este luxat (unele articulatii sunt mai supuse decat altele efortului iar acolo se impune imbobilizarea). Doar medicul poate sa hotarasca ce e de facut si asta in urma unei radiografii, nu de capu lui.

| Latinmoon a răspuns:

Nu dar te doare mai rau daca l-ai fi avut rupt.

| ANAHsneaman a răspuns:

Nu ti- l putene doar daca piciorul e rupt.

| SpookyKid a răspuns:

Nu,doar daca e rupt

| FatalScream a răspuns:

Nu cred

| SabIsAwesome a răspuns:

Nu.

| 789asd a răspuns:

NU

| Cristinutza_Cristina_1991 a răspuns:

Nu neaparat depinde cat de grav e