| Biancasata a întrebat:

Bună, dacă îmi cumpăr niște rame pentru ochelari cu lentile cum voi proceda? De care am eu nevoie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Mergi cu reteta pe care ti a dat o medicul oftalmolog pentru ochelari, intr o optica medicală (un centru unde se fac ochelari). Acolo iti alegi ramele ochelarilor si ei iti vor face ochelarii cu lentilele prescrise de medic

| Paula2018 a răspuns:

Buna. Pentru inceput trebuie sa iti faci un consult oftalmologic, cu reteta primita mergi si iti alegi ramele iar lentilele conform retetei ti le va face exact dupa forma ramelor. Daca vrei sa porti ochelari de "fancy" sunt magazine de optica unde iti poti lua ochelari cu dioptrie 0, adica nu iti afecteaza si nu iti ajuta vederea, sau poti opta pentru dioptrii 0 si protectie pentru calculator.