| dream77777 a întrebat:

Dacă merg la ginecolog fără să fi avut primul contact sexual, îmi va face ecografie transvaginala sau doar una abdominală? Problema mea este ca îmi întârzie menstruația până la 4-5 luni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La ecografie se verifica intreg interiorul tau, adica zona bazinului.
Orice poate provoca aceste dereglari, care trebuie neaparat investigate, poate si prin mai multe metode (poate si CT = computer tomograf = tomograf computeruzat).

Nu-ti fie frica, nici una din aceste metode nu doare si nici nu lasa vreo urma!

| MihaelaDart a răspuns:

Depinde de problema ta si de medic ce metoda de consultatie are. Poate sa iti faca sau doar un simplu consult, vei vedea la fata locului. Trebuie sa lasi rusinea deoparte, in primul rand sanatatea este pe primul loc. Este normal ca la primul consult ginecologic sa fi jenata, cel putin trebuie sa fi relaxata sa nu te duci cu un ton de stres dupa tine.

Sanatate!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

NU-TI FACE GRIJI; doar o sa introduca un dispozitiv cu diametrul cam cat sticla de pepsi de 250 ml si lung cam de 35-40 cm.
winking laughing

| Caro34 a răspuns:

Cati ani ai? De cand ai ciclu? Ai mai avut pana acum? Scrie mai multe detalii. Este posibil sa ai o menstruatie neregulata, fara probleme de sanatate insa scrii prea putine detalii si nu-mi pot da seama. Numai bine!

| ALEXXXL19 a răspuns:

Cati ani ai?

| Kisses a răspuns:

Buna! Doar abdominala.