| fatacaciocolata a întrebat:

...de 3 luni de zile mi-am facut un piercing in buric si mi s-a infectat, mi s-a strans un cheag si mi s-a intarit pielea, iar pe parcursul zile imi curge un fel de lichid alb/galben..cu ce ma pot da sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Curăță bine locul cu spirt, apoi dă cu rivanol și mergi imediat la medic.
Cheagul acela se numește hematom și dacă se fragmentează, poate ajunge în sistemul circulator și poate bloca o arteră importantă sau poate bloca chiar inima, survenind decesul.
De asemenea lichidul la care te referi, este puroi. Ai o infecție, care dacă nu este tratată urgent, poți rămâne fără ureche, sau infecția se poate răspândi prin sistemul circulator către organele interne și iarăși, poate surveni decesul.

| Azµre a răspuns:

Te duci la medic, infecția se poate răspândi în organism și e mai rău.

| marcous a răspuns:

Poti sa mergi la doctor si sa te lasi de tampenii. Vezi-ti de carte, anturajul si prostiile vad ca iti afecteaza integritatea corporala.
Daca nu mergi la doctor pot aparea complicatii (cum ar fi o gangrena) si va fi nevoie de o rezerectie chirurgicala a zonei infectate.