| anonim_4396 a întrebat:

Buna! De cateva zile a inceput sa-mi cada foarte mult par. Atunci cand ma spal pe cap imi cade cel mai mult, dar si cand ma piaptan imi cade mult. Țin sa mentionez ca am par cret. Care credeti ca ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauzele cresterii sau caderii parului sunt hormonale. In situatia in care ai aprul vopsit saud ecolorata, poate fii infleuntat sau ars de vopsea.

Cad peste 100 de fire de par pe zi?
Fiindca doar atunci devine o problema si trebuie sa mergi la endocrinolog sau dermatolog, sa investighezi cauza caderii parului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca nu ai o alimentație sănătoasă, și ai și probleme cu stresul, posibil sa nu ți se potrivească nici tipul de șampon cu care te speli pe cap, dar e mai mult de la stres, toți acum ne confruntam cu stres, suntem într-un război biologic care pare ca nu vrea sa se mai termine, ma refer la acest virus COVID-19.